PZU stworzył "Encyklopedię prostej polszczyzny". Ma promować jasny i zrozumiały język w biznesie
W Międzynarodowy Dzień Prostego Języka PZU przedstawił najnowszy projekt - "Encyklopedię prostej polszczyzny". Podczas konferencji PZU w Warszawie zaprezentowano prekursorską na rynku Encyklopedię, promującą jasny i zrozumiały język w biznesie, szczególnie w komunikacji z klientami.
2021-10-13, 15:07
Powiązany Artykuł
Jak rozpocząć własną działalność? Rozmowa z autorką akcji "Kobiety w Internety"
Członek Zarządu PZU Życie Dorota Macieja podkreśliła, że główną częścią publikacji jest słownik korpomowy. - Zależy nam na tym, żeby w biznesie porozumiewać się w sposób bardzo precyzyjny, żeby móc się porozumieć. Zasadniczą częścią Encyklopedii jest słownik korpomowy. Pokusiliśmy się o to, żeby pokazać, że wyrazy, które pojawiają się w naszych wypowiedziach, a które są zapożyczone zupełnie niepotrzebnie, dość łatwo można zastąpić innymi wyrazami - zauważa Dorota Macieja.
Posłuchaj
Pracownik Uniwersytetu Warszawskiego oraz Prezes Fundacji Języka Polskiego doktor Magdalena Wanot-Miśtura, zaznaczyła, że przystępny język komunikacji jest sztuką. - Język nas łączy - to jest coś, co jest wspólne dla nas wszystkich, bez względu na to, czy pracujemy w dużej firmie, czy jesteśmy "zwykłym Kowalskim". Mowa jest naszym narzędziem porozumienia. Ważne jest aby szukać takich środków komunikacji, które będą nas do siebie zbliżać, które pozwolą spotkać się w przestrzeni języka - wyjaśnia dr Magdalena Wanot-Miśtura.
Z kolei doktor Grzegorz Zarzeczny z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego przypomniał, że dziś mamy szczególne święto - święto wszystkich "upraszczaczy". - Na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Prostego Języka. Spotykam się z ludźmi, którzy zajmują się upraszczaniem komunikacji w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, wszędzie - może poza Francją - i dziś, na całym świecie, wszyscy ci, którzy zajmują się upraszczaniem komunikacji, mają swoje święto - zauważa doktor Grzegorz Zarzeczny.
Pierwsza taka encyklopedia
"Encyklopedia prostej polszczyzny" obejmuje ponad 3 tysiące pojęć, konstrukcji językowych i haseł problemowych. Jej główną częścią jest "Słownik korpomowy", który zawiera kilkaset terminów. Podaje ich znaczenie i przykłady użycia, podpowiada, czy warto się nimi posługiwać i jakimi słowami można je zastąpić. Uzupełnieniem jest rozdział "Formy sprawiające trudność" oraz część dotycząca zasad dobrej komunikacji.
REKLAMA
Projekt przygotowało Biuro Prostego Języka PZU we współpracy z językoznawcami Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego i pod merytorycznym patronatem tej uczelni.
PZU to jedyny w Polsce ubezpieczyciel, który uzyskał cztery "Certyfikaty prostej polszczyzny". PZU jako pierwsza komercyjna instytucja podpisał również "Deklarację na rzecz upraszczania języka", której inicjatorem było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Sygnatariuszami deklaracji są między innymi ministerstwa, samorządy, ZUS, Służba Cywilna i Polska Agencja Prasowa.
kp
REKLAMA