Debata w PE nt. sytuacji Polski po orzeczeniu TK. Premier chce wziąć w niej udział
Premier Mateusz Morawiecki skierował do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wniosek o udział w następnym posiedzeniu. Informację przekazał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller, który wyjaśnił, że chodzi o przedstawienie stanowiska Polski w trakcie zaplanowanej debaty parlamentarnej.
2021-10-13, 18:40
Powiązany Artykuł
![tsue 1200 free (2).jpg](http://static.prsa.pl/images/364aab61-1e6f-4deb-8d9a-472fbbac74b1.jpg)
Według informacji radia RMF FM w przyszłym tygodniu w PE odbędzie się debata na temat sytuacji Polski w kontekście ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Radio RMF FM informowało też nieoficjalnie o wystosowaniu takiego wniosku przez szefa polskiego rządu. Oficjalnie informacje te potwierdził w środę rzecznik rządu na Twitterze.
"Premier Mateusz Morawiecki skierował do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wniosek o udział w następnym posiedzeniu PE w celu przedstawienia stanowiska Polski w trakcie zaplanowanej debaty parlamentarnej" - napisał rzecznik rządu.
Powiązany Artykuł
![1200_Müller_TT.jpg](http://static.prsa.pl/images/997dc003-c7a6-4313-b76b-63dbbe104063.jpg)
Kontrowersyjne wypowiedzi
W rozmowie z Polskim Radiem rzecznik rządu mówił, że podczas debaty mogą paść kontrowersyjne wypowiedzi, do których warto będzie się odnieść. Zaznaczył, że polski rząd ma określone stanowisko w wielu sprawach, a premier uznał, że jest to czas na przedstawienie argumentacji nie tylko na posiedzeniu Rady Europejskiej, lecz także na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego.
REKLAMA
Posłuchaj
Piotr Müller powiedział, że debata dotycząca Polski ma dotyczyć między innymi kwestii prawnych, w związku z czym warto się odnieść do - jak określił - nieprawdziwych informacji związanych z różnicami w interpretacji przepisów prawa. Premier ma też wspomnieć o sytuacji w innych krajach europejskich, które - jak mówił rzecznik rządu - mają prawo do podobnych decyzji.
Rzecznik rządu pytany o to, czy może chodzić o zeszłotygodniową decyzję Trybunału Konstytucyjnego, powiedział, że porządek debaty zależy od tego, jak będzie ukształtowany porządek obrad Parlamentu Europejskiego.
Orzeczenie TK
W miniony czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów RP, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski, uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE, uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.
REKLAMA
Premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie na Facebooku oświadczył, że wyrok TK potwierdza to, co wynika z treści konstytucji, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa. Zaznaczył, że Polska ma takie same prawa jak inne państwa i chce, by były one respektowane.
- Postępowanie Komisji Europejskiej ws. polskiego KPO. Brudziński: to działania pozatraktatowe
- Eksperci: kolejny ostrożny budżet na okres przejściowy
Manifestacja w Warszawie
W niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja w obronie obecności Polski w UE zwołana przez Donalda Tuska w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
REKLAMA
Kolegium komisarzy UE na spotkaniu w środę poruszy sprawę wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Szefowa KE Ursula von der Leyen w piątkowym oświadczeniu podkreśliła, że jest głęboko zaniepokojona orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego i poinformowała, że poleciła służbom Komisji Europejskiej dogłębną i szybką analizę wyroku polskiego TK, na podstawie której KE zdecyduje o kolejnych krokach.
pkur
REKLAMA