"Warszawa i Londyn podobnie postrzegają kwestię bezpieczeństwa w regionie". Dyskusja sejmowej komisji
Pandemia i brexit to główne czynniki, które w ocenie rządu wpływają na relacje polsko-brytyjskie. Według polskich władz przekłada się to na tymczasową niepewność, szczególnie w aspekcie gospodarczym. O stosunkach Warszawy z Londynem dyskutowano podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.
2021-10-13, 18:02
Wiceszef dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk mówił, że brexit spowodował, iż Polska straciła na forum Unii Europejskiej "wypróbowanego sojusznika". Jak dodał, mimo tych okoliczności Polska chce wzmacniać relacje ze Zjednoczonym Królestwem.
Powiązany Artykuł
Spotkanie wiceszefa MSZ z ambasadorami państw UE ws. nielegalnej migracji. "Wspólny głos Zachodu jest tu kluczowy"
Współpraca w ramach NATO
Wiceminister zapewnił, że Warszawa i Londyn podobnie postrzegają kwestie bezpieczeństwa, także w naszym regionie. - Nasze kraje należą do państw Sojuszu Północnoatlantyckiego wydających więcej niż dwa procent swojego PKB na obronność. W ramach zaangażowania na wschodniej flance NATO w Bemowie Piskim koło Orzysza stacjonuje 150 brytyjskich żołnierzy. Pomimo zwrotu Londynu w kierunku Indo-Pacyfiku nie obawiamy się zmniejszenia obecności wojskowej na wschodniej flance NATO, która jest newralgiczną częścią polityki sojuszniczej. Powodzenie tych priorytetów przez Londyn będzie jednak wymagało adekwatnych nakładów na obronę - ocenił Szymon Szynkowski vel Sęk.
Posłuchaj
Wiceszef MSZ dodał, że Polska ma nadzieję na wypracowanie kompromisu w sprawie renegocjacji protokołu północnoirlandzkiego. Porozumienie unijno-brytyjskie ma zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią.
- Wiceminister aktywów: za wysokie ceny energii odpowiadają UE i Rosja
- "Do MSZ należy wezwać ambasadora Wielkiej Brytanii". Poseł Solidarnej Polski o sprawie Ziemkiewicza
Współpraca gospodarcza
O gospodarczych następstwach brexitu mówił wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. W tym roku Wielka Brytania spadła z podium pod względem największych rynków polskiego eksportu. - Przyszły kształt stosunków UE-Wielka Brytania i Polska-Wielka Brytania cechuje się pewną niepewnością, mimo naturalnej bliskości w sferze wartości, gospodarki i sojuszy militarnych. Firmy uczą się nowych warunków współpracy, co wymaga jeszcze czasu. Niemniej można oczekiwać, że obserwowana w poprzednich latach dobra współpraca Polski z Wielką Brytanią będzie kontynuowana. Utrzymanie wzajemnych dobrych relacji handlowych jest w interesie obu stron - stwierdził Grzegorz Piechowiak. Wiceminister dodał, że - według ocen rządu - ewentualne trudności we wzajemnej współpracy są tymczasowe.
Posłuchaj
W tym roku w Wielkiej Brytanii zakończyła się również rejestracja obywateli UE wnioskujących o uzyskanie statusu osoby osiedlonej. Zgodnie ze statystykami brytyjskiego MSW na koniec czerwca wnioski w tej sprawie złożyło 1 milion 107 tysięcy polskich obywateli. To najwyższa liczba ze wszystkich krajów unijnych. Jak poinformował wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk, 77 procent wnioskujących uzyskało status osoby osiedlonej, zaś 20 procent - status tymczasowy.
jmo
REKLAMA