Rekordowy poziom prześladowań ze strony państwa. Nowy raport o sytuacji wierzących
W 91 proc. krajów, rządy ograniczały osoby wierzące - wynika z raportu "Globalne ograniczenia religijne" opublikowanego przez Pew Research Center.
2021-10-14, 14:30
Powiązany Artykuł
Nigeria, Mozambik, Indonezja... Na świecie nie ustają prześladowania chrześcijan
W raporcie "Globalne ograniczenia religijne" badacze przeanalizowali 198 państw i terytoriów i odnieśli się do danych z 2019 r. - rezultatów analiz sprzed pandemii COVID-19.
Spadek ilości ataków terrorystycznych
W tegorocznym badaniu przygotowano rejestr prawnych ograniczeń i społecznych aktów wrogości oraz oceniono je, by uzyskać informacje porównawcze. Rezultaty podzielono na prześladowania społeczne i państwowe.
Jak ukazano w raporcie, zmalała liczba aktów terroru, zabójstw na tle religijnym oraz przemocy ze strony grup, wymierzonych w osoby wierzące. Spadłą liczba krajów w których dochodziło do wysokiej wrogości społecznej wobec religii.
REKLAMA
Najwyższy poziom wrogości społecznej wobec religii odnotowano w Indiach, Nigerii, Iraku, Pakistanie, Sri Lance, Libii i Syrii. W zestawieniu państw o wysokiej wrogości pojawiły się Niemcy - wskaźnik wzrósł niemal trzykrotnie od 2007 r.
- Włochy: wandale zniszczyli kościół. "To była ślepa przemoc"
- Coraz więcej chrześcijan prześladowanych. "Sytuacja pogorszyła się w wielu krajach świata".
Druga część raportu była poświęcona państwowym ograniczeniom praktyk religijnych. Te w przeciwieństwie do wrogości społecznej, wzrosły do rekordowego poziomu - ograniczenia dotknęły wierzących w 91 proc. wszystkich przeanalizowanych krajów.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Ks. Waldemar Cisło: w miejsce religii wchodzi wojujący ateizm
Tak, jak w poprzednich latach najczęściej prześladowaną grupę wierzących stanowili chrześcijanie, dalsze miejsce zajęli muzułmanie. Członkowie tych największych i najbardziej rozproszonych na świecie grup religijnych doświadczyli w 2019 r. nękania w większej liczbie krajów niż inne grupy religijne. Chrześcijanie byli prześladowani odpowiednio w 153 krajach, muzułmanie w 147 krajach, Żydzi w 89 krajach.
Różne formy prześladowań
Wrogość społeczna obejmowała wiele różnych działań, od nękania ze względu na tożsamość religijną danej osoby, po przemoc zbiorową i grupową związaną z religią, konflikty na tle religijnym oraz terroryzm. Ograniczenia rządowe objęły przepisy, normy i oficjalne działania, które naruszają wierzenia i praktyki religijne grup lub osób w danym kraju.
REKLAMA
Niektóre z incydentów odnotowanych w badaniu Pew Research Center są powiązane z trwającymi działaniami wojennymi, takimi jak zatrzymania muzułmanów ujgurskich w Chinach, wysiedlenie muzułmanów z grup Rohindża z Mjanmaru oraz ataki na chcrześcijan ze strony islamskich grup jak ISIS i jego filie w regionach Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i innych częściach świata.
Przemysław Goławski, Pew Research Center
REKLAMA