Mur na granicy z Białorusią. Reszczyński: musi powstać wspólnymi siłami finansowymi
- Polski rząd musi wyraźnie powiedzieć, że mur na granicy polsko-białoruskiej musi powstać wspólnymi siłami finansowymi wszystkich państw Unii Europejskiej - ocenił w Polskim Radiu 24 publicysta Wojciech Reszczyński. Gośćmi audycji byli także Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie") i Andrzej Rafał Potocki ("Sieci").
2021-10-16, 15:12
Sejm uchwalił specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Poparli ją posłowie m.in. z PiS, PSL i Konfederacji. Przeciw byli parlamentarzyści z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050. Ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z realizacją tej inwestycji. Przewiduje, że będzie to solidna i wysoka zapora wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Ustawa trafi teraz do Senatu. Na jej rozpatrzenie izba ma 14 dni.
Powiązany Artykuł
Specustawa ws. muru na granicy z Białorusią. Kiedy zajmie się nią Senat?
Wojciech Reszczyński przypomniał, że codziennie otrzymujemy komunikaty o tym ile osób próbowało przekroczyć nielegalnie granicę. - Jest także informacja trochę przemilczana - że prawie 4,5 tys. imigrantów dotarło z Białorusi do Niemiec i tam się zgłosiło w sprawie udzielenia ochrony prawnej - zauważył publicysta. W jego ocenie jest to "koronny argument za tym, żeby to Niemcy i inne kraje Unii Europejskiej wyciągnęły z sakiewki pieniądze na budowę tego muru". - Jeśli mamy za własne pieniądze bronić wschodniej granicy Unii Europejskiej, to jaki jest to interes dla Polski? - pytał Reszczyński. - Rząd musi wyraźnie powiedzieć, że ten mur musi powstać wspólnymi siłami finansowymi wszystkich państw Unii Europejskiej - podsumował.
Posłuchaj
- Antoni Macierewicz o debacie wokół muru na granicy: ten spór dotyczy niepodległości Polski
- "Zracjonalizuje możliwość obrony granicy". Prof. Waldemar Paruch o budowie muru
- Mur jest rzeczą konieczną - podkreślił Adrian Stankowski. Dodał, że powinien on powstać bardzo szybko.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Gen. Radomski o działaniach wojska na granicy z Białorusią: zagrożenie wzrasta więc zwiększamy liczbę żołnierzy
Zdaniem Andrzeja Potockiego już sama decyzja Polski odnośnie odgrodzenia się murem na granicy z Białorusią powinna zniechęcić część imigrantów do wybierania tego korytarza migracyjnego. Podkreślił, że po wybudowaniu fizycznej zapory "drastycznie zmaleje napór imigrantów". Ocenił przy tym, że podliczają obecny nakład sił i środków, wybudowanie stałej przeszkody będzie oszczędnością.
W drugiej części debaty mowa była o unijnych orzeczeniach ws. Polski, sporze o kształt Unii Europejskiej, a także przedłużającej się decyzji ws. Krajowego Planu Odbudowy.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Goście: Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie"), Andrzej Rafał Potocki ("Sieci"), Wojciech Reszczyński (publicysta)
Data emisji: 16.10.2021
Godzina: 14.06
st
REKLAMA
REKLAMA