Zbigniew Ziobro chce, by Polska pozwała Niemcy przed TSUE. Chodzi o sądownictwo

- Jako minister sprawiedliwości zwrócę się do polskiego rządu o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE za naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Jesteśmy w ramach UE. Zasady muszą być wspólne i muszą być rygorystycznie przestrzegane - dodał. 

2021-10-18, 12:41

Zbigniew Ziobro chce, by Polska pozwała Niemcy przed TSUE. Chodzi o sądownictwo
  • Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaproponował, aby Polska wytoczyła proces Niemcom przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie niezawisłości sędziów. Zapowiedział, że zwróci się z takim wnioskiem do rządu
  • Minister Ziobro wskazywał, że niemiecki model powoływania sędziów jest dużo bardziej upolityczniony niż model polski
  • W połowie lipca TSUE orzekł, że polski system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest niezgodny z unijnym prawem. Trybunał stwierdził wtedy między innymi, że niezależność Krajowej Rady Sądownictwa - która powołuje sędziów w Polsce, w tym członków Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - może wzbudzać uzasadnione wątpliwości, ponieważ struktura KRS "została poddana bardzo dużym zmianom przez polską władzę wykonawczą i ustawodawczą"

Powiązany Artykuł

shutter tsue free 1200.jpg
Premier: nasi partnerzy na Zachodzie nie rozumieją potrzeby reformy sądownictwa

- Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu stwierdza, że udział polityków w procedurze wyboru władz (sądowniczych w Polsce - red) nasuwa wątpliwości co do niezawisłości takich przyszłych sędziów, to w takim razie zadajmy pytanie, jaki ten udział ma wpływ na niezawisłość przyszłych sędziów w Niemczech - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Zwrócił uwagę, że w przypadku tego kraju udział Bundestagu (izby niższej niemieckiego parlamentu) w wyborze władz Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (najwyższej instancji sądownictwa karnego i cywilnego w Niemczech) jest "całkowity, dużo dalej idący niż w Polsce".

Posłuchaj

Minister Ziobro wskazywał, że niemiecki model powoływania sędziów jest dużo bardziej upolityczniony niż model polski (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

- Jeżeli w stosunku do Polski stawia się z tego powodu zarzut, że na jakimś etapie (wyboru sędziów - red.) udział parlamentu ma miejsce, to tym bardziej wobec największego kraju UE wnioski TSUE, oparte na analizie traktatów europejskich, muszą mieć zastosowanie - podkreślił minister sprawiedliwości. 

REKLAMA

Czytaj także: 

- Dlatego jako minister sprawiedliwości zwrócę się do polskiego rządu o rozważenie podjęcia procedury prawnej, opartej na artykułu 259 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który daje każdemu państwu prawo do wytoczenia pozwu wobec innego państwa UE, jeżeli są ku temu istotne podstawy traktatowe - zapowiedział. Procedura ta ma polegać na pozwaniu Niemiec przed TSUE za naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa.

"Zasady muszą być wspólne"

Zbigniew Ziobro podkreślił, że niemieckie sądy orzekają także w sprawach dotyczących polskich przedsiębiorców i obywateli. - Jesteśmy w ramach UE. Te zasady muszą być wspólne i muszą być rygorystycznie przestrzegane - zaznaczył.

- Jeśli okazałoby się, że TSUE stosuje inne normy i standardy prawne wobec jednego państwa, a inne wobec drugiego, to byłby to bardzo doniosły i ważny fakt, związany z oceną miejsca, w którym dzisiaj znajduje się Unia Europejska i miejsca, do którego zmierza w zakresie funkcjonowania i relacji ustrojowych między państwami i organami unijnymi - dodał.

Orzeczenie TSUE w polskiej sprawie

W połowie lipca TSUE orzekł, że polski system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest niezgodny z unijnym prawem. Trybunał stwierdził wtedy między innymi, że niezależność Krajowej Rady Sądownictwa - która powołuje sędziów w Polsce, w tym członków Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - może wzbudzać uzasadnione wątpliwości, ponieważ struktura KRS "została poddana bardzo dużym zmianom przez polską władzę wykonawczą i ustawodawczą".

REKLAMA

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej