SG: ponad pół tysiąca prób przekroczenia granicy, sześć osób zatrzymanych za pomocnictwo
Straż Graniczna odnotowała w niedzielę 542 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Służby zatrzymały 6 osób, które pomagały nielegalnie przekroczyć granicę. W szpitalach przebywa 9 osób - dwóch obywateli Kongo i siedmiu obywateli Iraku.
2021-10-18, 15:38
Powiązany Artykuł
27 Irakijczyków w kurierskim dostawczaku. Straż graniczna zatrzymała kierowcę z Ukrainy
Podporucznik Anna Michalska z biura prasowego Służby Granicznej poinformowała, że w niedzielę w Białymstoku policja zatrzymała samochód, którym cudzoziemiec przewoził sześciu nielegalnych migrantów.
- Była tam między innymi kobieta z trójką dzieci. Zabraliśmy te osoby na placówkę. Tam okazało się, że kobieta nagle straciła przytomność. Prawdopodobnie były to objawy padaczkowe - powiedziała.
Posłuchaj
- Została wezwana karetka pogotowia. Ta osoba przybywa w szpitalu. Stan jej był ciężki. Ale z tego co nam wiadomo, tej osobie nie zagraża niebezpieczeństwo. Dzieci tej osoby przebywają w naszej placówce - dodała Anna Michalska.
REKLAMA
- "UE powinna włączyć się w ten proces". Prof. Kleiber o budowie muru na granicy z Białorusią
- Poboży: gdy tylko ktoś na terenie przygranicznym potrzebuje pomocy, SG wzywa zespoły ratownictwa
Tysiące wniosków o ochronę międzynarodową
Wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło w tym oku 5 tysięcy 600 cudzoziemców. To najwięcej od 2016 roku. Najwięcej wniosków złożyli obywatele Afganistanu, Białorusi, Rosji i Iraku. Około 970 cudzoziemców otrzymało decyzje negatywne, a 770 postępowań umorzono. Część spraw jest w toku.
Posłuchaj
Rzecznik Urzędu do spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak powiedział, że urząd może udzielić cudzoziemcowi ochrony międzynarodowej w dwóch formach - statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej.
- Różnią się one podstawami formalno-prawnymi. Status uchodźcy przyznajemy jeżeli cudzoziemcowi w kraju jego pochodzenia grozi prześladowanie z powodu np. wyznawanej religii, poglądów politycznych, rasy, narodowości - poinformował rzecznik UdsC.
REKLAMA
- Natomiast ochronę uzupełniającą przyznaje się, jeżeli cudzoziemcowi nie grozi prześladowanie z tych pobudek, o których wspomniałem, natomiast jego życiu lub zdrowiu może zagrażać niebezpieczeństwo w przypadku powrotu do jego kraju pochodzenia - dodał Jakub Dudziak.
- "Naszym przeciwnikiem nie są migranci, ale służby białoruskie". Rzecznik SG o sytuacji na granicy
- Anna Kwiecień: można przekraczać granicę, ale tylko w sposób legalny. Nie możemy robić żadnych wyjątków
Próby nielegalnego przekroczenia granicy
Od początku miesiąca Straż Graniczna odnotowała 9600 prób nielegalnego przekroczenia granicy między Polską a Białorusią, a w sumie 21,2 tys. prób.
SG poinformowała ponadto, że od początku roku za pomocnictwo zatrzymaliśmy 128 osób, wczoraj takich osób było sześć, m.in. obywatelka Niemiec, która z obywatelem Turcji przyjechała po nielegalnych imigrantów pod granicę, obywatel Libanu z niemieckim tytułem pobytowym, obywatel Ukrainy z polskim tytułem pobytowym.
REKLAMA
W sumie w tym roku straż graniczna zatrzymała 1923 nielegalnych imigrantów, z czego 1004 osoby to obywatele Iraku. W lipcu takich osób zatrzymano 242, w sierpniu 960, we wrześniu 319, a w październiku, jak do tej pory 260.
W ośrodkach przebywa 1655 cudzoziemców, w tym na bloku męskim 700 osób i na bloku rodzinnym 960 osób.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejnych 60 dni.
PAP/IAR/in./
REKLAMA
REKLAMA