Polska chce nowych połączeń gazowych

Polska chce poprzez Słowację otrzymać dostęp do południowych instalacji transportujących gaz.

2010-12-16, 20:10

Polska chce nowych połączeń gazowych

Posłuchaj

Radosław Sikorski
+
Dodaj do playlisty

Polska chce poprzez Słowację otrzymać dostęp do południowych instalacji transportujących gaz. Oświadczył to minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu ze swoim odpowiednikiem ze Słowacji, Mikulaszem Dzurindą. Szef słowackiej dyplomacji złożył jednodniową wizytę w Warszawie.

Jednym z tematów rozmów było bezpieczeństwo energetyczne. Ministrowie rozmawiali m.in. o tzw interkonektorach. Chodzi o pomysł budowy sieci połączeń gazowych, które następnie byłyby przyłączane do istniejących już gazociągów. W ten sposób wiele krajów europejskich mogłoby korzystać z różnych zasobów gazu i tym samym uniezależniłyby się od dotychczasowych dostawców, np. od Rosji. Jednym z projektowanych interkonektorów jest linia Północ-Południe, która połączyłaby gazoport LNG w Świnoujściu z terminalem w Chorwacji poprzez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Minister Radosław Sikorski powtórzył, że Polska jest zainteresowana przyłączeniem się do instalacji na Słowacji. - Chodzi o to, aby budować takie interkonektory i móc iść sobie z pomocą, aby idea solidarności energetycznej stała się wykonalna w praktyce i żadny europejski kraj nie spotkało to, co spotkało Słowację w środku zimy - powiedział Sikorski.

Minister spraw zagranicznych Mikulasz Dzurinda, pytany o szczegóły połączenia gazowego, nie chciał jeszcze mówić o szczegółach. - Nie potrafię dokładnie i precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jesteśmy dopiero na etapie decyzji politycznych. Ważne jest to, że dzisiaj mamy możliwości, które 10 lat temu jeszcze nie istniały. Możliwości miejsc i sposobów połączenia jest kilka. Polska prowadzi rozmowy ze Słowacją, ale i z Republiką Czeską. Jako miejsce spotkania się tych dwóch nitek wymieniany jest Czeski Cieszyn - powiedział Dzurinda.

O intekonektorach na trasie Północ-Południe ministrowie energii krajów Grupy Wyszehradzkiej wspominali m.in. w liście, jaki we wrześniu napisali do unijnego komisarza do spraw energii.

REKLAMA

to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej