"Prowadzimy wspólne patrole, jesteśmy w stałym kontakcie". Rzecznik SG o współpracy z Niemcami
Polska Straż Graniczna współpracuje z niemiecką w kwestii nielegalnych imigrantów. Według szacunków Straży Granicznej w ostatni czasie nielegalnie do Niemiec przedostało się ponad 5 tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy przekroczyli polsko - białoruską granicę i zostali przewiezieni do Niemiec.
2021-10-21, 16:20
Rzecznik prasowy Straży Granicznej Anna Michalska mówiła wyjaśniała podczas konferencji, że polscy funkcjonariusze współpracują z niemieckimi w celu zapobiegania nielegalnemu przekraczaniu granic. - Cały czas prowadzimy wspólne patrole polsko - niemieckie, jesteśmy ze stroną niemiecką w bieżącym kontakcie jeżeli chodzi o wymianę informacji statystycznych, ale też o wymianę doświadczeń. Mamy także wspólne 3 placówki polsko - niemieckie - wskazała.
Powiązany Artykuł
Straż Graniczna: ubiegłej nocy zatrzymaliśmy kolejną dużą grupę migrantów
Posłuchaj
Pułkownik Arkadiusz Olejnik zastępca dyrektora Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej mówił, że polscy i niemieccy funkcjonariusze muszą współpracować ponieważ imigranci, którzy nielegalnie próbują przekraczać polsko - białoruską granicę za cel podroży wyznaczają sobie głównie Niemcy i Francję.
Posłuchaj
- Przede wszystkim nielegalni imigranci oczekują, że zorganizowany zostanie im przerzut do Niemiec, ewentualnie do Francji. Tam są silne diaspory społeczności syryjskiej, kurdyjskiej i czeczeńskiej. Polska traktowana jest jako kraj tranzytowy, który wykorzystywany jest dość intensywnie na odcinku granicy z Litwą, jak również na odcinku z Białorusią - powiedział.
Powiązany Artykuł
Drony terytorialsów na granicy z Białorusią. "Codziennie wykrywamy grupy migrantów"
Mafijny proceder transgraniczny
Pułkownik Olejnik wyjaśnił, że przerzutem nielegalnych imigrantów na teren Niemiec trudnią się zorganizowane grupy przestępcze, które czerpią z tego procederu znaczne korzyści finansowe. - Jeśli chodzi o kierunek niemiecki, to przede wszystkim dominują obywatele Niemiec, ale też osoby z obywatelstwem irackim, syryjskim, ewentualnie ukraińskim lub rumuńskim, którzy posiadają tytuły pobytowe w Niemczech. Przykładem są zdarzenia chociażby z dziś, kiedy doszło do zatrzymania obywateli Jemenu, a kierowcami byli obywatele Syrii z tytułami pobytowymi Niemiec - wymienił.
REKLAMA
- [RADIO KIEROWCÓW] Kolejni kierowcy próbowali uciekać przed kontrolą drogową. Przewozili uchodźców
- Wiceszef MSWiA: walczymy z gangami przemytników migrantów
- "Te pełnomocnictwa nie mają mocy urzędowej". Siewiereniuk-Maciorowska o pośrednikach prawnych na granicy
Pułkownik Olejnik podkreślał, że polskie i niemieckie służby działają na rzecz identyfikacji nielegalnych grup, ich rozbicia i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej.
Ponad 11 tysięcy prób sforsowania granivy
W tym miesiącu odnotowano ponad 11 tysięcy 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, a w całym 2021 roku - blisko 23 tysiące. Od początku roku nielegalnie granicę przekroczyły tysiąc 962 osoby - z nich tysiąc 38 to byli obywatele Iraku, a 428 - Afganistanu. W tym miesiącu na 291 osób zatrzymanych na tym odcinku 233 to obywatele Iraku.
mbl
REKLAMA
REKLAMA