Szczyt przywódców ASEAN. Winkler: w końcu każdy będzie musiał wybrać jedną ze stron
- Państwa ASEAN, które korzystały z opieki amerykańskiej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i współpracę, w tym momencie stoją przed wyzwaniem, w jaki sposób ułożyć stosunki z oboma mocarstwami, USA i Chinami - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza "Britannia" na Uniwersytecie Warszawskim)
2021-10-25, 20:42
Tematem audycji był szczyt przywódców Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który zaplanowany jest na 26-28 października. Na spotkanie nie został zaproszony wojskowy przywódca Birmy, generał Min Aung Hlainga. Z kolei na Twitterze i w wywiadach ministrowie krajów członkowskich mówią o "trudnej, ale koniecznej decyzji" i o niemożności dłuższego zachowywania neutralności w kwestii Birmy.
Powiązany Artykuł
Pjongjang przeprowadził test rakietowy. Specjalny przedstawiciel USA ds. Korei Płn.: to prowokacja
- ASEAN utrzymał charakterystykę organizacji zajmującej się głównie kwestiami gospodarczymi, powiększaniem współpracy handlowej pomiędzy członkami, ewentualnie państwami trzecimi w stosunku do ugrupowania. Państwa te korzystały, przynajmniej na początku XXI wieku, z bardzo dobrej koniunktury, ponieważ z jednej strony bardzo szybko wzrastała potęga gospodarcza Chin, również polityczna, a z drugiej strony USA zapewniało parasol ochrony i porządek w regionie. Dzięki temu one korzystały i budowały swoje zaplecze gospodarcze - tłumaczył dr Krzysztof Winkler.
- Korea Północna zgłasza gotowość do rozmów i od razu stawia warunki. USA nieugięte ws. sankcji
- Następny szczyt NATO w Madrycie. Jest zaplanowany na 29-30 czerwca 2022 roku
- Korea Płn. oskarża USA o zwiększanie napięć militarnych z Chinami. Biden: staniemy w obronie Tajwanu
Dodał, że "w tej chwili stoją przed wyborem przedefiniowania swojej pozycji". - Przedefiniowanie dotyczy całego świata, ponieważ stare organizacje, takie jak NATO czy UE, będą musiały się dostosować do nowo powstającej konfiguracji porządku światowego, wielobiegunowego, z centralnym miejscem, jakie będzie zajmowała rywalizacja chińsko-amerykańska - mówił gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
- Państwa ASEAN, które korzystały z opieki amerykańskiej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i współpracę, w tym momencie stoją przed wyzwaniem, w jaki sposób ułożyć stosunki z oboma mocarstwami, między którymi może dojść do zderzenia - objaśniał Winkler.
Podkreślał, że "za jakiś czas trzeba będzie wybrać jedną ze stron". Trudno będzie im utrzymać pozycję pośrodku, aby korzystać z jednej strony ze współpracy z USA, a z drugiej utrzymać więzy handlowe z Chinami, ponieważ "oba te państw będą chciały ustanowić swoją strefę wpływów, przeciwną do drugiego mocarstwa".
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadził: Antoni Opaliński
Gość: dr Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza "Britannia" na Uniwersytecie Warszawskim)
Data emisji: 25.10.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 19.33
nj
REKLAMA