Co dalej z polskim Krajowym Planem Odbudowy? Von der Leyen wyjaśnia i stawia warunki

Szefowa Komisji Europejskiej wyraziła nadzieję na porozumienie z Polską w sprawie zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy. Ursula von der Leyen mówiła o tym w ubiegłym tygodniu, po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli.

2021-10-28, 15:18

Co dalej z polskim Krajowym Planem Odbudowy? Von der Leyen wyjaśnia i stawia warunki

Powiązany Artykuł

tsue1200.jpg
"Być może zasądzona kara zostanie anulowana". Piotr Kusznieruk o decyzji wiceprezesa TSUE

Dziś, zapytana o rozmowy z Warszawą, wyliczyła ponownie warunki, od których uzależnia akceptację planu na wykorzystanie pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy.

Posłuchaj

Szefowa KE powtórzyła warunki dot. polskiego KPO (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

- Chcemy umieścić w tym planie odbudowy wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy systemu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów do orzekania. Jesteśmy w tym spójni, w tym, o co prosimy. Myślę, że jest to wykonalne. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia, ale reforma to warunek konieczny - mówiła Ursula von der Leyen.

Przedstawiciele polskiego rządu krytykują przedłużanie przez Komisję zgody dla Krajowego Planu Odbudowy. Termin na jego akceptację minął w sierpniu. Zgodnie z procedurami po akceptacji przez Komisję plan muszą jeszcze zatwierdzić unijni ministrowie finansów, by Polska otrzymała pulę dla niej przeznaczoną, czyli 58 miliardów euro.

Czytaj także:

Do tej pory Komisja zatwierdziła 22 plany. Oprócz Polski na zielone światło czekają Węgry, Szwecja i Bułgaria. Holandia jeszcze swego planu nie złożyła.

jbt/kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej