Katar 2022: będzie bojkot turnieju? "Korupcja musi mieć konsekwencje"

Przyszłoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej mają odbyć się w Katarze, co od dawna jest przedmiotem kontrowersji. Głównie ze względu na łamanie w tym kraju państw człowieka, ale też ze względu na kontrowersje przy procesie wyboru gospodarza mundialu. Pal Lonseth, norweski prokurator zajmujący się przestępstwami ekonomicznymi, zaapelował o bojkot turnieju. 

2021-10-29, 11:13

Katar 2022: będzie bojkot turnieju? "Korupcja musi mieć konsekwencje"
Khalifa International Stadium w Katarze. Foto: Printscreen z Twitter
  • Mundial odbędzie się w Katarze, choć większości działaczy, którzy o tym decydowali, udowodniono korupcję 
  • Według norweskiego śledczego, taka sytuacja wpływa na wizerunek piłki nożnej 

Powiązany Artykuł

Przybyłko 1200 forum.jpg
Liga Mistrzów CONCACAF: Kacper Przybyłko królem strzelców rozgrywek

Łamanie praw człowieka w Katarze, niewolnicza praca przy budowie stadionów czy korupcja przy przyznawaniu temu krajowi organizacji mistrzostw świata - to główne argumenty podnoszone przez przeciwników przeprowadzenia mundialu w tym państwie. 

W norweskim dzienniku "Verdens Gang" ukazał się wywiad z prokuratorem Palem Lonsethem, który przewodzi komórce zajmującej się przestępczością gospodarczą i korupcją. Lonseth przypomniał, że przy wyborze Kataru na gospodarza turnieju doszło do przekupywania członków Komitetu Wykonawczego FIFA. Aż szesnastu z ówczesnych 22 działaczy udowodniono korupcję. 

W sporcie można korumpować? 

Według norweskiego prokuratora, brak konsekwencji wobec korumpujących jest "nie do pomyślenia w żadnej innej branży". 

REKLAMA

- Sport musi się nauczyć, że korupcja musi mieć swoje konsekwencje. Nie możemy przejść nad tym do porządku dziennego. Wszystkie kraje powinny zbojkotować te mistrzostwa - zaapelował Lonseth.

Według śledczego, przejście nad sprawą do porządku dziennego oznacza przyzwolenie na podobne działanie w przyszłości. - W normalnej rzeczywistości, gdy ktoś wygrywa konkurs albo przetarg i okazuje się, że kupił sobie zwycięstwo, to traci ten kontrakt. Tylko w sporcie jest inaczej - ocenił prokurator.

REKLAMA

Reprezentacja Norwegii, choć przed marcowym meczem z Gibraltarem protestowała przeciwko polityce Kataru, bierze udział w eliminacjach i ma poważne szanse, by po raz pierwszy od 1998 roku awansować na turniej finałowy mistrzostw świata.

- Powtarzam: Norwegia nie powinna brać udziału w mistrzostwach. Jeśli turniej odbędzie się bez przeszkód, zwiększy to ryzyko korupcji w sporcie w przyszłości - wyjaśnił Pal Lonseth.

Tysiące robotników straciło życie 

W ubiegłym roku angielski dziennik "The Guardian" informował o śmierci dziesiątek tysięcy robotników z państw takich jak Bangladesz, Pakistan czy Indonezja. Pracowali oni przy budowie stadionów w Katarze. Gazeta przedstawiła dowody na traktowanie pracowników budowlanych niczym niewolników. 

REKLAMA

Światowa federacja, której dawni działacze przyznali Katarczykom organizację mundialu, nie podjęła jednak w tej sprawie żadnych realnych działań.  

Czytaj także:

/empe 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej