Poprawki Senatu do ustawy podatkowej. Sejmowa komisja finansów zdecydowała
Sejmowa komisja finansów opowiedziała się za odrzuceniem większości poprawek Senatu do ustawy podatkowej z Polskiego Ładu. Izba wyższa zaproponowała między innymi przesunięcie z 1 stycznia 2022 roku na 1 stycznia 2023 roku wejście w życie przepisów podatkowych. Sejmowa komisja finansów poprawkę odrzuciła.
2021-10-29, 14:43
Podczas posiedzenia komisji, przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów, senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina tłumaczył, dlaczego Senat chciał wydłużenia vacatio legis ustawy. - Żeby dać szansę dobrego przygotowania przez obywateli, przez urzędy, przez instytucje, żeby nie doszło do chaosu po 1. stycznia - wyjaśniał.
Powiązany Artykuł
"Bez stabilnych finansów publicznych nie ma rozwoju gospodarczego". Premier na kongresie Impact'21
Komisja finansów nie poparła opóźnienia wejścia w życie ustawy. Jak powiedział wiceprzewodniczący, poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Szlachta, większość komisji przychyliła się do stanowiska rządu i poprawkę odrzuciła. Poseł nie zgodził się z opinią, że firmy nie zdążą z wdrożeniem nowych przepisów podatkowych. - Jest dużo propozycji bardzo korzystnych i to będzie motywować (...), żeby przygotować się i skorzystać z tej wielkiej szansy modernizacyjnej dla Polski po pandemii - mówił.
Posłuchaj
Senat zaproponował w sumie kilkadziesiąt poprawek do ustawy. Większość z nich miała charakter redakcyjny i uściślający. One uzyskały pozytywną rekomendację posłów komisji finansów. Z koeli negatywną opinię komisji ma poprawka zwiększająca udział samorządów we wpływach z podatków, rozszerzająca ulgi dla klasy średniej o emerytów i osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie.
Posłuchaj
Uchwalona 1 października nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podwyższa kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych oraz zwiększa do 120 tysięcy złotych próg, od którego będzie liczyć się 32% podatku PIT.
REKLAMA
nj
REKLAMA