PKN Orlen inwestuje w komponenty do biopaliw. Nowa instalacja w Trzebini pomoże środowisku naturalnemu
Na terenie zakładu spółki Orlen Południe w Trzebini do 2023 r. powstanie za ok. 127,5 mln zł instalacja do produkcji i destylacji UCO FAME, która z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych będzie produkować 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7 tys. ton gliceryny technicznej rocznie.
2021-11-03, 11:40
Umowa na budowę w spółce Orlen Południe w Trzebini instalacji do produkcji i destylacji UCO FAME już została podpisana. "Wykorzystanie innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań to kolejny krok w przekształcaniu Orlen Południe w nowoczesną biorafinerię i realizacji strategicznych celów Grupy Orlen, zakładających dynamiczny rozwój paliw alternatywnych" - podkreślono w komunikacie koncernu.
Nowa instalacja do produkcji i destylacji UCO FAME będzie produkować z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7 tys. ton gliceryny technicznej rocznie. "Inwestycja w Trzebini, której wartość szacowana jest na ok. 127,5 mln zł, zostanie zrealizowana w pierwszym kwartale 2023 r." - zapowiedział PKN Orlen.
Koncern podał, że generalnym wykonawcą inwestycji jest polska firma inżynieryjna AB Industry, a budowa instalacji UCO FAME rozpocznie się jeszcze w listopadzie 2021 r.
Powiązany Artykuł
Doskonałe wyniki finansowe PKN Orlen. "Koncern robi wszystko, aby ceny paliw w Polsce były jak najniższe"
Nowy proekologiczny produkt
Jak zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, instalacja do produkcji i destylacji surowców alternatywnych UCO FAME "zwiększy podaż biokomponentów drugiej generacji, na czym skorzysta środowisko naturalne".
- To innowacyjne rozwiązanie pozwoli rozszerzyć nasze portfolio o kolejny ekologiczny produkt, a spółce Orlen Południe konsekwentnie budować zaawansowane kompetencje biotechnologiczne. Co ważne, inwestycja wpisuje się także w unijną dyrektywę RED II premiującą przetwarzanie i ponowne wykorzystanie produktów odpadowych - oświadczył prezes koncernu Daniel Obajtek.
Prezes PKN Orlen uważa, że spółka ta wraz z podmiotami zależnymi "rozwija biznes w sposób zrównoważony, dostrzegając rosnące znaczenie nowoczesnych technologii w budowaniu przewag konkurencyjnych".
Powiązany Artykuł
PKN Orlen chce zająć się recylingiem tworzyw sztucznych. To jeden z celów neutralności klimatycznej do 2050 r.
PKN Orlen to lider w produkcji biopaliw
Naftowy gigant przypomniał, że jego spółka zależna Orlen Południe "jest krajowym liderem produkcji biopaliw i biokomponentów, które wytwarzane są w trzebińskiej rafinerii".
"W instalacji UCO FAME z ok. 30 tys. ton olejów będzie produkowane 30 tys. ton estrów, a dodatkowo także 7 tys. ton gliceryny rocznie" - podał koncern. Zwrócił przy tym uwagę, że inwestycja w Trzebini "będzie miała pozytywny wpływ na ograniczenie, zgodnie z Narodowym Celem Redukcyjnym, emisji CO2" - dla produkcji UCO wynosi ono ok. 83 proc., tymczasem dla standardowych estrów zaledwie ok. 55 proc.
Według PKN Orlen "inwestycja wpisuje się także w założenia Narodowego Celu Wskaźnikowego, zgodnie z którym ograniczany jest udział biokomponentów pierwszej generacji w produkcji biopaliw". "Ponadto wdrożenie projektu umożliwi techniczne wydzielenie strumienia gliceryny roślinnej, która będzie wykorzystywana w Trzebini do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego" - wyjaśnił koncern.
REKLAMA
PR24/IAR/PAP/sw
REKLAMA