Kryzys migracyjny w Europie. Kamiński: pomoc dla państw bałtyckich jest niedostateczna
- Państwa bałtyckie, które mają dużo mniejszy potencjał obronny przed agresją obcego państwa wymagają rzeczywistej pomocy; ta pomoc jest niedostateczna, nie mam co do tego żadnej wątpliwości - ocenił szef MSWiA Mariusz Kamiński, odnosząc się do kryzysu migracyjnego.
2021-11-04, 14:46
Szef MSWiA Mariusz Kamiński na konferencji prasowej dotyczącej budowy bariery na granicy polsko-białoruskiej był m.in. pytany o to, czy w obliczu ostatnich prowokacji ze strony służb białoruskich i poważnej sytuacji na granicy Polska rozważa zwrócenie się o pomoc do Frontexu lub NATO.
Powiązany Artykuł
![Granica zapora mur free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/3422204f-1e27-4833-b770-4b0481af62b6.jpg)
Projekt zapory na granicy z Białorusią. Szef MSWiA przedstawił szczegóły
Kamiński zaznaczył, że Polska jest w stałym kontakcie z obiema organizacjami oraz z Unią Europejską. - Chociażby w kontekście ostatniego incydentu z przejściem granicy przez trzech umundurowanych i uzbrojonych funkcjonariuszy czy też żołnierzy białoruskich i Komisja Europejska bardzo szybko wydała bardzo stanowczy komunikat, jak również kwatera główna NATO - powiedział Mariusz Kamiński.
Dodał, że to raczej Polska pomaga Frontexowi. - Cały czas zwracamy uwagę, że trzeba wspierać Litwę, trzeba wspierać Łotwę. My, jako państwo, wspieramy ich bardzo praktycznie i bezpośrednio i za pośrednictwem Frontexu, oddelegowując naszych funkcjonariuszy - zaznaczył.
Apel o wsparcie dla krajów bałtyckich
Szef MSWiA przypomniał, że w jego ostatniej korespondencji z ministrem spraw wewnętrznych Niemiec zwrócił uwagę, że niezbędna jest pomoc dla państw bałtyckich, "które mają dużo mniejszy potencjał obronny przed tego typu agresją ze strony obcego państwa, motywowaną politycznie i że warto, żeby również strona niemiecka zaangażowała się bezpośrednio w pomoc dla państw bałtyckich. - One wymagają też rzeczywistej pomocy i ta pomoc jest niedostateczna. Nie mam co do tego żadnej wątpliwości - powiedział Kamiński.
REKLAMA
- Polska daje radę i da radę. Państwo polskie jest zdeterminowane, żeby nie ulec żadnemu politycznemu szantażowi wrogiego reżimu - dodał.
Powiązany Artykuł
![PAP Mariusz Kamiński MSWiA 1200.jpg](https://static.prsa.pl/images/15599554-94e6-4dd9-8594-b70793d5185c.jpg)
Szef MSWiA: nie pozwolimy, by przez Polskę szedł jakikolwiek nielegalny szlak migracyjny do Europy
- Krzyk i płacz dzieci z głośników. Białoruskie służby znowu prowokują
- Szef MSWiA: solidna zapora to jedyne narzędzie pozwalające powstrzymać presję migracyjną
Kolejne próby szturmu na granicy
W środę pogranicznicy odnotowali 433 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymanych zostało 9 osób: 6 obywateli Iraku, 2 obywateli Syrii i obywatela Turcji. Wobec 67 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
REKLAMA
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
![Prezydent Andrzej Duda podpisał 1 października rozporządzenie przedłużające o 60 dni stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią (PAP)](http://static.prsa.pl/images/1ecc8bff-7ea3-494e-b409-343c5400c678.jpg)
st
REKLAMA