Pożegnanie Andrzeja Zaorskiego na Powązkach. "Człowiek słowa i uśmiechu, którego nie da się zapomnieć"

Rodzina, przyjaciele i przedstawiciele świata kultury pożegnali w Warszawie Andrzeja Zaorskiego. Aktor, satyryk, twórca słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych zmarł 31 października w wieku 78 lat. 

2021-11-10, 17:55

Pożegnanie Andrzeja Zaorskiego na Powązkach. "Człowiek słowa i uśmiechu, którego nie da się zapomnieć"
Andrzej Zaorski. Foto: Forum/Krzysztof Kuczyk

Podczas uroczystości w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych zmarłego wspominali, między innymi jego brat reżyser Janusz Zaorski, jego wnuk, aktor Jan Butruk i kolega ze studiów Damian Damięcki.

Powiązany Artykuł

Andrzej Zaorski pap 1200.jpg
"Dzięki niemu zostałem reżyserem". Brat wspomina Andrzeja Zaorskiego

Janusz Zaorski w rozmowie z Polskim Radiem wyznał, że brat był dla niego wszystkim. - To strasznie trudny moment dla mnie i dla tych wielu milionów, którzy Andrzejka kochali. Trudno go było nie kochać. Był zawsze pogodny, miły, zero agresji, bo to wyniósł z domu, Akademii Teatralnej - tego uczyli go wspaniali mistrzowie sceny - kabaretu, teatru, jak również i filmu. Był dla mnie wszystkim, był moim największym przyjacielem - powiedział Janusz Zaorski.

Posłuchaj

Przyjaciele wspominają Andrzeja Zaorskiego. Relacja Małgorzaty Wosiek (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Wieloletni przyjaciel i współpracownik Andrzeja Zaorskiego pisarz, dziennikarz i satyryk Marcin Wolski wspominał, że pod jego wpływem nauczył się poczucia humoru i pogodnego stosunku do życia.

Językoznawca profesor Jerzy Bralczyk, żegnając Andrzeja Zaorskiego powiedział, że był to człowiek słowa i uśmiechu, którego nie da się zapomnieć.

REKLAMA

W ostatniej drodze Andrzejowi Zaorskiemu licznie towarzyszyli koledzy aktorzy, między innymi Jan Englert, Marian Opania, Magdalena Zawadzka i Emilia Krakowska. Artysta został pochowany na Starych Powązkach.

Czytaj także:

Andrzej Zaorski występował w warszawskich teatrach: Współczesnym, Ateneum, Narodowym, Powszechnym i Kwadrat. Był też odtwórcą ról w Teatrze Telewizji. Grał w kilkudziesięciu filmach takich, jak: "Marysia i Napoleon", "Matka królów" czy "Piłkarski poker" oraz w serialach telewizyjnych: "Lalka", "Stawka większa niż życie", "Panny i wdowy, "Sprawa na dziś".

Współpracował również z kabaretami: "Pod Egidą", "Tu 60-tka", "Kaczuch Show" i "U Lopka".

REKLAMA

Na antenie Polskiego Radia

Od lat 60. Andrzej Zaorski był związany z Polskim Radiem. Wystąpił w kilkuset słuchowiskach i audycjach. W Programie Trzecim Polskiego Radia pisał teksty do satyrycznego magazynu "60 minut na godzinę", w którym wspólnie z Marianem Kociniakiem występował też w skeczu "Para-męt pikczers, czyli kulisy srebrnego ekranu". Przygotowywał cykle: "Centralna Kuźnia Młodych", "Przygody radiowych piratów", "Zapiski kłusownika". W latach 70. wraz z bratem Januszem opracowywał radiowy "Kabarecik Reklamowy". Ponadto kreował postacie w Radiowym Teatrze Wyobraźni, między innymi w powieści radiowej "W Jezioranach", gdzie wcielał się w postać, najpierw Bolka, a później Edka Jabłońskiego.

W 2006 roku artysta został uhonorowany Złotym Mikrofonem Polskiego Radia za "wszechstronny talent i umiejętności ofiarowane Polskiemu Radiu".

Mistrz satyry

W latach 1991-1993 Andrzej Zaorski wraz z Marcinem Wolskim i Jerzym Kryszakiem, współtworzył cieszący się wielką popularnością satyryczny cykl telewizyjny "Polskie zoo", przedstawiający świat rodzimej polityki. Wcielał się tam w rolę Lwa, który był personifikacją prezydenta Lecha Wałęsy, użyczał też głosu innym postaciom.

W 1991 roku Andrzej Zaorski otrzymał statuetkę Wiktora dla osobowości telewizyjnej.

REKLAMA

W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym za zasługi artystyczne i działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej