Kolejna próba sforsowania granicy. Migranci rzucali kamieniami i gałęziami w żołnierzy i funkcjonariuszy SG

2021-11-11, 09:51

Kolejna próba sforsowania granicy. Migranci rzucali kamieniami i gałęziami w żołnierzy i funkcjonariuszy SG
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

- W środę późnym wieczorem w okolicach Białowieży doszło do kolejnej próby siłowego sforsowania granicy przez grupę ok. 150 migrantów - poinformowała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Komendy Głównej SG. W kierunku żołnierzy i funkcjonariuszy rzucano gałęzie i kamienie.

Do kolejnej już próby sforsowania polskiej granicy przez dużą grupę migrantów doszło w środę późnym wieczorem. Tym razem granicę próbowało nielegalnie przekroczyć ok. 150 osób.

Powiązany Artykuł

Twitter SG _1200_granica
Szturm migrantów na Polskę. Kilkaset prób nielegalnego przekroczenia granicy, zatrzymano dziewięć osób

Jak przekazała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Komendy Głównej SG, w kierunku funkcjonariuszy i żołnierzy rzucano kawałkami drewna, gałęziami i kamieniami.

Straż Graniczna poinformowała, że próba została udaremniona. Dodano, że służby Białorusi przewiozły większą część migrantów w głąb lasu, zaś pozostała grupa rozpaliła ogniska kilkanaście metrów od linii granicy państwowej.

Posłuchaj

Ewelina Szczepańska z SG o próbie forsowania polskiej granicy pod Białowieżą (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

 

W działaniach funkcjonariuszy SG pomagali także policjanci. Jak poinformował w czwartek rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, w środę ok. godz. 20 w okolicach Białowieży "kilkudziesięciu policjantów współdziałało z funkcjonariuszami SG i żołnierzami, bo po białoruskiej stronie zgromadziła się kilkusetosobowa grupa migrantów".

Policja zatrzymuje migrantów na terenie Polski

Dodał, że noc w okolicach Kuźnicy i rozbitego tam przez migrantów obozowiska przebiegła spokojnie. Poinformował również, że w środę podlaska policja zatrzymała 23 osoby, które nielegalnie przebywały w Polsce.

- Od początku kryzysu policjanci zatrzymali 4455 takich osób - dodał.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała blisko 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego prawie 4,4 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.


es

Polecane

Wróć do strony głównej