"Powstanie do połowy przyszłego roku". Maciej Wąsik o zaporze na granicy
Budowa stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej rozpocznie się jeszcze w grudniu, konstrukcja będzie wzorowana na zabezpieczeniach stosowanych na granicy grecko-tureckiej - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. W MSWiA odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu koordynującego budowę zapory.
2021-11-15, 20:22
Konstrukcja zostanie wzniesiona na odcinku 180 kilometrów, będzie wysoka na 5,5 metra. - Podstawą będzie konstrukcja pionowych metalowych belek. Na górze rozciągnięta będzie concertina. Wzorujemy to mniej więcej na konstrukcji, która powstała na granicy grecko-tureckiej. Oczywiście zapora będzie naszpikowana elektroniką: m.in. czujnikami ruchu, kamerami termowizyjnymi - mówi Maciej Wąsik.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Nowe koczowisko migrantów. Las namiotów i kolejne próby sforsowania granicy [RELACJA]
- "Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, będzie prowadzona przez 24 godz. na dobę". Szef MSWiA o zaporze przy granicy
- "Będą gotowe w najbliższych dniach". Szef unijnej dyplomacji o sankcjach wobec Białorusi
Prace 24/7
Prace mają być realizowane możliwie sprawne, dlatego zaporę będzie budowało kilku wykonawców. Do przetargu zaproszone zostaną duże, wiarygodne firmy, z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. - Zapytania wyślemy do ośmiu firm, wybrane zostaną cztery. Warunkiem, oczywiście, będzie to, że prace będą prowadzone 24 godziny na dobę, w trybie ciągłym, jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne. Zamawiający, czyli Straż Graniczna, sama kupi stal potrzebną do budowy zabezpieczeń - dodaje Maciej Wąsik.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
"Decyzja zapadła". Szef MSZ o sankcjach wobec Białorusi
Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej powinna się zakończyć w pierwszej połowie przyszłego roku.
REKLAMA
W ostatnich miesiącach wojsko przygotowało na granicy polsko-białoruskiej tymczasową zaporę na blisko dwustukilometrowym odcinku. Podczas ostatnich szturmów na granicę tymczasowa zapora została jednak kilku miejscach uszkodzona - białoruscy funkcjonariusze niszczyli zabezpieczenia pojazdem, rozdawali też migrantom nożyce do cięcia metalu. Uszkodzone elementy są na bieżąco naprawiane przez wojsko.
jmo
REKLAMA