Szturm migrantów na granicę Polski. Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom
Dziękuję żołnierzom za powstrzymanie dzisiejszego szturmu. Wszyscy żołnierze służący obecnie na granicy otrzymają specjalne nagrody finansowe - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.
2021-11-16, 14:07
"Dziękuję żołnierzom za powstrzymanie dzisiejszego szturmu. Dzięki Wam Polska wciąż jest bezpieczna. Wszyscy żołnierze służący obecnie na granicy otrzymają specjalne nagrody finansowe. Jesteśmy Wam wdzięczni" - napisał szef w poniedziałek na Twitterze.
Powiązany Artykuł
Kuźnica: zmasowany atak migrantów na polskich funkcjonariuszy. W ruch poszły kamienie i granaty hukowe
Straż Graniczna poinformowała we wtorek, że koczujący przy przejściu granicznym w Bruzgach po stronie białoruskiej atakują polskie służby. Wobec agresywnych osób użyto armatek wodnych. "Cudzoziemcy rzucają w stronę polskich służb kamieniami oraz przedmiotami, z których wydobywa się dym. Słychać huk, przez zaporę z drutu kolczastego agresywni cudzoziemcy przerzucili kłodę drewna" - przekazała SG.
Powiązany Artykuł
Szturm migrantów na granicę. Jeden z policjantów poważnie ranny
Ministerstwo Obrony Narodowej dodało, że "migranci zostali wyposażeni przez białoruskie służby w granaty hukowe i obrzucili polskich żołnierzy i funkcjonariuszy".
Wczesnym popołudniem rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn informował na Twitterze, że "pierwsza fala ataków na granicę zatrzymana".
REKLAMA
33 tysiące prób przekroczenia granicy
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,3 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
- "Komunikaty są dość sprzeczne". Dr Krzysztof Karnkowski o działaniach Aleksandra Łukaszenki
- Na Podlasiu ruszyła zbiórka dla funkcjonariuszy strzegących granicy. "Potrzebują naszego wsparcia"
- "Użyto armatek wodnych". SG o działaniach wobec migrantów atakujących polskie służby
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
REKLAMA
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.
Powiązany Artykuł
Narada w BBN ws. sytuacji na granicy. Kumoch: trwają rozmowy nt. artykułu 4, ta opcja jest na stole
nt
REKLAMA