"Białoruskie służby dokonały rekonesansu". MON o kolejnych próbach sforsowania granicy
Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że dziś w nocy doszło do inspirowanej przez Białorusinów próby nielegalnego przekroczenia granicy w Dubiczach Cerkiewnych. Grupa około 100 migrantów została zatrzymana przez polskie służby. Jak informuje Straż Graniczna, nie była to jedyna nocna próba sforsowania polskiej granicy.
2021-11-18, 09:50
"Białoruskie służby najpierw dokonały rekonesansu" - czytamy we wpisie na twitterze resortu, "Najprawdopodobniej uszkodziły ogrodzenie. Następnie Białorusini zmusili migrantów do obrzucenia kamieniami polskich żołnierzy, by odwrócić ich uwagę. Próba przekroczenia granicy nastąpiła kilkaset metrów dalej".
Powiązany Artykuł
Nowe obozowisko przy granicy w Bruzgach. W rejonie koczuje około tysiąca migrantów
Na opublikowanym w mediach społecznościowych nocnym nagraniu widać dużą grupę osób z plecakami, pilnowaną przez polskich funkcjonariuszy.
Pięć osób trafiło do szpitali
Jak poinformowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska, migranci, którzy próbowali sforsować granicę, byli "bardzo agresywni"- Rzucali kamieniami, przy użyciu lasera i latarek świecono po oczach polskich służb (...) Po stronie białoruskiej znajdowało się kilkunastu żołnierzy białoruskich. Cudzoziemcy rzucali petardami; było słychać wystrzały, również z pistoletu sygnałowego, za które odpowiadały najprawdopodobniej służby białoruskie - poinformowała Anna Michalska.
Powiązany Artykuł
"Musimy być przygotowani nawet na to, że przeciwnik użyje broni". Gen. Skrzypczak o sytuacji na granicy
Dwieście osób, które przeszły na polską stronę zostały pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzono je do linii granicy. - Pięć osób - w tym trójka dzieci - wymagało pomocy medycznej i znajdują się w tej chwili w szpitalu - zaznaczyła ppor. Michalska.
REKLAMA
Kolejne próby sforsowania granicy
Do kolejnej próby doszło forsowania granicy polsko-białoruskiej doszło m.in. w Mielniku i w Czeremsze. W tych miejscach 30-, 40-osobowe grupy również były agresywne, rzucały kamieniami, wykrzykiwały wyzwiska w stronę polskich funkcjonariuszy. Nikt z cudzoziemców nie przeszedł granicy.
Czytaj także:
- Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej
- Kryzys migracyjny. Premier: robię wszystko, by przedstawiać nasze stanowisko w mediach całej Europy
- "To element polityki dezinformacyjnej reżimu". Pszczel o oskarżeniach Białorusi pod adresem Polski
- Z kolei w Sławatyczach na terenie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zauważyliśmy na Bugu trzy osoby, które były w pontonie po stronie białoruskiej. Kiedy zobaczyły patrole służb zawrócili. Na brzegu znajdowała się 20-osobowa grupa. Razem z nią oddalili się w głąb Białorusi. Prawdopodobnie więc też przygotowywali się do próby przekroczenia granicy - powiedziała rzecznik Straży Granicznej.
Posłuchaj
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W samym listopadzie było ich 5 i pół tysiąca.
mbl
REKLAMA
REKLAMA