"Białorusini regularnie niszczą ogrodzenie i próbują przepchnąć migrantów". MON o sytuacji na granicy

- Patrole białoruskich służb wzdłuż ogrodzenia to codzienność na granicy - poinformowało MON na Twitterze.

2021-11-18, 12:48

"Białorusini regularnie niszczą ogrodzenie i próbują przepchnąć migrantów". MON o sytuacji na granicy
MON pokazał na Twitterze zaangażowanie białoruskich służb w kryzys migracyjny. Foto: twitter.com/MON_GOV_PL

"Systemowe zaangażowanie białoruskich służb w eskalację kryzysu migracyjnego. Białorusini regularnie niszczą ogrodzenie i próbują przepchnąć migrantów na polską stronę. Patrole białoruskich służb wzdłuż ogrodzenia to codzienność na granicy" - przekazało na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Powiązany Artykuł

Rzecznik SG konf PAP-1200.jpg
"Szukający pomocy nadal ją otrzymują". 79 opozycjonistów z Białorusi trafiło do Polski

Resort dołączył nagranie nocne, na którym widać, jak za zasiekami, po białoruskiej stronie, stoją zamaskowane osoby ubrane w mundury.

Czytaj rówież:

Rośnie presja migracyjna

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Powiązany Artykuł

granica 1200 free.jpg
"Białorusini regularnie niszczą ogrodzenie". MON o sytuacji na granicy [RELACJA]

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

REKLAMA

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

Próby siłowego przekroczenia granicy

Ostatniej doby Straż Graniczna odnotowała 501 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Wobec 31 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju.

Posłuchaj

Rzecznik SG o siłowym przekraczaniu granicy (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

granica free 1200 wot silnewsparcie_strazy_granicznej_08 (1).jpg
Migranci forsowali granicę przy pomocy petard i laserów. Rzecznik SG: pomagają im służby białoruskie

Rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że minionej doby doszło do kilku prób siłowego przekroczenia granicy przez duże grupy migrantów. Tłumaczy, że największa grupa próbowała sforsować granicę wieczorem w Dubiczach Cerkiewnych. Po stronie białoruskiej zgromadziło się tam około 500 migrantów. 200 z nich przedostało się na terytorium Polski, ale zostało zatrzymanych kilkadziesiąt metrów od linii granicy.

Grupa ta zachowywała się agresywnie. Mężczyźni rzucali w funkcjonariuszy i żołnierzy kamieniami, petardami i oślepiali ich laserami.

REKLAMA

Posłuchaj

Próba przekroczenia granicy na Bugu (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Próby siłowego przekroczenia granicy przez grupy złożone z kilkudziesięciu imigrantów były podejmowane także w Mielniku i Czeremsze. Z kolei na terenie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej funkcjonariusze udaremnili próbę przekroczenia granicy na rzece Bug. Funkcjonariusze zobaczyli tam w pontonie 3 imigrantów, którzy próbowali przepłynąć na stronę polską.

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej