"Niedobór nawet większy niż w przypadku specjalistów IT". Zobacz, o jaką grupę pracowników chodzi
Według badania "Niedobór talentów" ManpowerGroup, pracownicy logistyki stanowią obecnie najtrudniejszą do pozyskania grupę zarówno w Polsce, jak i na świecie.
2021-11-18, 15:22
Polscy przedsiębiorcy działający w obszarze logistyki deklarują, że szczególnym wyzwaniem jest dla nich pozyskanie magazynierów, operatorów wózków widłowych, bocznych i wysokiego składu. Pracodawcy z branży logistycznej odczuwają również niedobór inżynierów, kierowników zarządzających zespołami, a także ekspertów takich jak spedytorzy czy specjaliści ds. zarządzania stockiem, jakością, eksportem czy też gospodarką magazynową.
Poszukiwani specjaliści o profilu technicznym
Wraz ze znaczącym wzrostem sektora e-commerce w Polsce oraz idącym z nim w parze rozwojem logistyki i magazynowania obserwujemy większe zapotrzebowanie pracodawców z tych branż na pracowników wysoko wykwalifikowanych. Poszukiwani są specjaliści o profilu technicznym i inżynieryjnym, z doświadczeniem we wprowadzaniu optymalizacji oraz automatyzacji łańcucha dostaw.
Popyt na powierzchnie
Rosnący popyt na powierzchnie magazynowe przekłada się na rywalizację o ekspertów z obszaru zarządzania nieruchomościami. Pracodawcy z sektora logistyki nieustannie poszukują również osób na stanowiskach spedycyjnych i liderskich - powiedziała dyrektor rekrutacji stałej w Manpower Katarzyna Pączkowska.
Zauważyła, że pracownicy o dużym doświadczeniu zawodowym znają swoją mocną pozycję na rynku pracy, co przekłada się na stale rosnące oczekiwania finansowe przy rozważaniu zmiany pracy.
REKLAMA
Zbyt wysokie oczekiwania finansowe
W innym badaniu, "Logistyka w Polsce" ManpowerGroup i Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania, ankietowani przedsiębiorcy z branży logistycznej uznali, że największym wyzwaniem w pozyskaniu pracowników są ich zbyt wysokie oczekiwania finansowe (61 proc.) oraz deficyt kandydatów na rynku (58 proc.).
Brak kompetencji i doświadczenia
Firmy mówią też o braku wystarczającego doświadczenia zawodowego kandydatów (44 proc.), braku wymaganych kompetencji twardych (33 proc.) oraz niechęci do zmiany pracy w trakcie pandemii (22 proc.). 18 proc. badanych stwierdziło, że barierą jest brak wymaganych kompetencji miękkich u pracowników, a 17 proc. przyznało, że problemy z pozyskaniem pracowników wynikają ze specyfiki firmy, np. lokalizacji. Najmniej, 7 proc. pracodawców wskazało na zbyt wysokie oczekiwania kandydatów dotyczące benefitów pozapłacowych.
Eksperci firmy ocenili, że stopień rywalizacji o pracowników logistyki jest obecnie na rekordowym poziomie.
PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA