Holendrzy protestują przeciwko restrykcjom covidowym. Doszło do kolejnych starć z policją
Na ulicach holenderskich miast przeciwnicy zaostrzania restrykcji związanych z pandemią koronawirusa starli się z policją. W niedzielny wieczór demonstranci wyszli na ulice Groningen i Leeuwarden na północy Holandii, Enschede na wschodzie i Tilburga na południu.
2021-11-22, 01:55
Uczestnicy protestów odpalali race, niszczyli sklepowe witryny i samochody. W Enschede władze miasta wprowadziły godzinę policyjną, nakazując mieszkańcom pozostanie w domach. W piątek do gwałtownych protestów doszło w Rotterdamie, a w sobotę w Hadze.
W całej Holandii rannych podczas demonstracji zostało w sumie co najmniej 12 osób, a zatrzymanych - ponad sto. W obawie przed zamieszkami, odwołano planowaną na sobotę dużą, międzynarodową demonstrację w Amsterdamie.
W ostatnich dniach w Holandii notuje się rekordowe liczby nowych zakażeń koronawirusem. Rząd zdecydował się wprowadzić częściowy lockdown na terenie całego kraju. Przywrócono zasadę utrzymywania dystansu społecznego, a bary i restauracje mogą być otwarte tylko do 20.00, podobnie jak sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Pozostałe placówki handlowe są zamykane o 18.00.
Rośnie obłożenie szpitali
Od wybuchu pandemii nie zanotowano w tym kraju tak dużego dziennego wzrostu liczby zakażeń.
Jak informuje Krajowy Ośrodek Koordynacji Dystrybucji Pacjentów (LCPS), rośnie także obłożenie szpitali. Obecnie przebywa w nich 2110 osób chorych na Covid-19 (w środę było to 2077 osób), w tym 413 na oddziałach intensywnej terapii.
REKLAMA
Od czwartku cała Holandia jest oznaczona kolorem ciemnoczerwonym na europejskiej mapie zagrożenia koronawirusem Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Kolor ten oznacza najwyższy poziom zagrożenia epidemicznego.
- "Uzasadnione działania". Horała o projekcie ustawy pozwalającej sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony na COVID-19
- 300 tys. szczepionek AstraZeneki dla Rwandy. Polska aktywnie pomaga innym krajom w walce z pandemią
dn
REKLAMA