Marzena Rudnicka: tylko 15 procent osób w wieku 60 plus jest aktywnych zawodowo

Tak zwana srebrna gospodarka, czyli rynek pracy dla seniorów i związane z tym wyzwania oraz szanse były tematem audycji Ekspress Gospodarczy w Programie 1 Polskiego Radia. Gościem Błażeja Prośniewskiego była Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

2021-11-23, 18:12

Marzena Rudnicka: tylko 15 procent osób w wieku 60 plus jest aktywnych zawodowo
Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Foto: Polskie Radio

O miejscu na rynku pracy osób starszych będzie mowa na V Kongresie Gospodarki Senioralnej, który zaczyna się 24 listopada, a jego celem jest walka z dyskryminacją osób starszych tak na rynku pracy, jak i na rynku konsumentów.

Jak podkreśla gość Polskiego Radia, kongres będzie okazją do przedstawienia skutków społecznych tego zjawiska. A problem nie jest mały, gdyż dotyczy 14 milionów obywateli. Tylu Polaków skończyło bowiem 50 lat.

Seniorzy nie są tacy biedni

Co ciekawe, nadal dominuje pogląd, że społeczność seniorów-emerytów, ze względu na niskie emerytury, nie jest atrakcyjnym celem dla handlu.

REKLAMA

Posłuchaj

Tak zwana srebrna gospodarka, była tematem audycji Ekspress Gospodarczy w programie pierwszym Polskiego Radia. A gościem Błażeja Prośniewskiego była Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej./Błażej Prośniewski/. 5:16
+
Dodaj do playlisty

 

Tymczasem, jak zauważa Marzena Rudnicka, właśnie 50-latkowie znajdują się w bardzo dużej grupie o solidnych dochodach i oszczędnościach.

Powiązany Artykuł

Mateusz Morawiecki 1200 PAP.jpg
Premier: chcemy stworzyć jak najlepszą przestrzeń dla babć i dziadków. Będziemy poszerzać program Senior+

Oczywiście, jest też duża grupa o mniejszych dochodach, ale można powiedzieć, że znaczna część 50-latków to osoby dobrze zarabiające.

REKLAMA

Polscy seniorzy szybko znikają z rynku pracy. Tylko 15 proc. z nich pracuje po sześćdziesiątce

Gorzej jest z pracą seniorów. Jak wynika z badań, "tylko 15 procent osób w wieku 60 plus jest aktywnych zawodowo", i jest to jeden z najsłabszych wyników w Unii Europejskiej.

Powiązany Artykuł

TT Marlena Maląg 1200.jpg
Maląg: polityka senioralna jest dla nas priorytetem

Wynika to także z postawy pracodawców, którzy, jak podkreśla gość Polskiego Radia, poszukują do pracy przede wszystkim osób młodszych.

Seniorzy znikają też z rynku pracy ze względów rodzinnych. Z jednej strony chcą pomóc swoim dzieciom w wychowaniu ich dzieci, z drugiej opiekują się także swoimi rodzicami.

REKLAMA

Błażej Prośniewski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej