Kryzys migracyjny. Senackie komisje za wprowadzeniem poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie granicy

Senackie komisje rekomendują wprowadzenie poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Zostały one zgłoszone przez opozycję, która w Senacie posiada większość. O uchwalenie ustawy bez poprawek wnioskował natomiast klub Prawa i Sprawiedliwości, ale postulat ten nie uzyskał poparcia.

2021-11-23, 22:39

Kryzys migracyjny. Senackie komisje za wprowadzeniem poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie granicy
Senackie komisje wprowadziły m.in. poprawkę, która rozszerza katalog wyłączeń z zakazu przebywania w strefie nadgranicznej o osoby wykonujące zawód dziennikarza. Foto: Twitter.com/PolskiSenat

Senator PiS Marek Komorowski mówił, że ochrona polskiego terytorium jest celem nadrzędnym. Stwierdził, że w związku z tym senatorowie powinni wprowadzać rozwiązania, które ułatwią polskim służbom pilnowanie porządku na granicy. W jego ocenie w tym kierunku zmierza przedłożona ustawa.

Senator Koalicji Obywatelskiej Zygmunt Frankiewicz tłumaczył z kolei, że nieobecność mediów w pasie nadgranicznym po polskiej stronie szkodzi naszemu państwu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Stwierdził, że nasz kraj nie ma wiele do ukrycia, dlatego należy umożliwić dziennikarzom przeprowadzanie relacji z tego obszaru.

Stan wyjątkowy

Nowelizacja ustawy o ochronie granicy, której projekt przygotował rząd umożliwia m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w pasie przygranicznym z Białorusią na czas określony, w drodze rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, po zasięgnięciu opinii szefa Straży Granicznej.

Ten przepis nie będzie dotyczyć mieszkańców obszaru objętego zakazem czy wykonujących tam pracę zarobkową. Zgodę na przebywanie innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

REKLAMA

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Teraz nad nowelą będzie pracował Senat. Izba zajmie się nią prawdopodobnie na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu.

mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej