Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. SG podała nowe dane
Straż Graniczna w środę wydała 56 postanowień nakazujących opuszczenie Polski. Rzecznik Straży Granicznej porucznik Anna Michalska poinformowała, że w sumie od początku obowiązywania nowych przepisów dotyczących nielegalnego przekraczania granicy nakaz opuszczenia Polski i trzyletni zakaz wjazdu do strefy Schengen dostało 1860 cudzoziemców.
2021-11-25, 16:37
Rzecznik mówiła, że w środę Straż Graniczna odnotowała 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w tym miesiącu było ich ponad 8 tysięcy, a od początku roku ponad 37 tysięcy. W tym roku Straż Graniczna zatrzymała 2600 cudzoziemców.
- W tym miesiącu zatrzymaliśmy 300 cudzoziemców. Głównie to obywatele Iraku, bo aż dwieście osób, w drugiej kolejności obywatele Syrii, to grupa około 50 osób, dalej obywatele Turcji - mówiła porucznik Anna Michalska. W zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców prowadzonych przez Straż Graniczną przebywa 1856 osób.
W czasie siłowego forsowania granicy po stronie białoruskiej był puszczany hymn Polski
W środę na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze grupa ponad 200 osób siłowo forsowała granicę. Rzecznik SG porucznik Anna Michalska powiedziała, że w trakcie incydentu był puszczany po stronie białoruskiej hymn Polski.
Rzecznik Straży Granicznej mówiła, że granica była forsowana przy czynnym wsparciu białoruskich służb. - Osoby były agresywne, rzucały kamieniami, konarami drzew w patrole polskich służb. Około 230 osób przeszło na stronę na odległość kilku, czy kilkudziesięciu metrów. Te osoby zostały zatrzymane, pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzone do linii granicy - mówiła rzecznik. Po polskiej stronie granicy zostało siedem osób, z których pięć trafiło do szpitala, a dwie to rodzina kobiety, która jest w szpitalu.
REKLAMA
Zobacz także rozmowę z dr. Andrzejem Anuszem w poranku "Polskiego Radia 24"
Porucznik Anna Michalska mówiła, że forsowanie granicy było skoordynowane przez służby białoruskie, które nagrywały polskich funkcjonariuszy i oślepiały ich laserami.
Czytaj także:
- Siewiereniuk-Maciorowska: sprawdzenie tożsamości osoby bez dokumentów trwa nawet kilka tygodni
- Napięta sytuacja na granicy. Marcin Ociepa: chcemy uniknąć militaryzacji konfliktu
- Kosma Złotowski: kryzys na granicy ma wymiar nie tylko polski, ale także europejski
40 represjonowanych obywateli Białorusi dostało wizy humanitarne
Minionej doby do Polski wjechało 40 obywateli Białorusi. Rzecznik Straży Granicznej porucznik Anna Michalska poinformowała, że to osoby represjonowane, które dostały wizy humanitarne. - Osoby, które złożyły w przejściach granicznych wnioski o ubieganie się o ochronę międzynarodową w Polsce - powiedziała rzecznik.
Z informacji przekazanych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców wynika, że w tym roku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 6 tysięcy 800 cudzoziemców. Najwięcej wniosków złożyli obywatele: Białorusi - 2 tysiące osób, Afganistanu - tysiąc 700 osób oraz Iraku - tysiąc sto osób.
REKLAMA
Decyzje o przyznaniu ochrony międzynarodowej otrzymało w tym roku tysiąc 900 cudzoziemców. Byli to głównie obywatele Białorusi - 980 osób oraz Afganistanu - 720 osób, to ewakuowani w sierpniu współpracownicy polskiego wojska i dyplomacji.
dn
REKLAMA