"Wybija się federalizm". Doleśniak-Harczuk o nowej koalicji w Niemczech
- O socjaldemokratach (SPD) i Zielonych mówi się jak o siłach wiodących do federalizacji Europy. Natomiast głównym aktorem, który przebił się ze swoją narracją w tej umowie koalicyjnej są liberałowie (FDP) - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Olga Doleśniak-Harczuk publicystka "Nowego Państwa".
2021-11-26, 12:13
Niemieckie partie socjaldemokratów (SPD), Zielonych i FDP porozumiały się w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu. Desygnowanym kanclerzem Niemiec, który zastąpi na tym stanowisku Angelę Merkel, jest Olaf Scholz.
Olga Doleśniak-Harczuk opowiedziała o federalizmie jaki przyświeca założeniom koalicjantów. - Zauważyłam taką tendencję, żeby federalizm, który wybija się z tej umowy koalicyjnej, zrzucać tylko na kark poglądów socjaldemokratycznych czy lewicowych; mówimy jednak o koalicji, która ma niesamowity potencjał skrajnie lewicowy - mówiła.
FDP dąży do federalizacji Europy
Gość audycji tłumaczyła, że o socjaldemokratach (SPD) i Zielonych mówi się jak o siłach wiodących do federalizacji Europy. Natomiast - jak podkreśliła - "głównym aktorem, który przebił się ze swoją narracją w tej umowie koalicyjnej są liberałowie (FDP)".
- To jest ten żółty element nowej koalicji, który jest absolutnie najbardziej za federalizacją Europy - powiedziała. Jak wskazała, "to jest partia, która nigdy nie kryła się z zamiarem, żeby Europa stała się państwem federalnym".
REKLAMA
Olga Doleśniak-Harczuk zaznaczyła, że świadczy o tym fakt, że już w ubiegłym programie wyborczym FDP można znaleźć zapisy o pomyśle wspólnej konstytucji Unii Europejskiej. - Jak czyta się zapisy tego programu FDP i porównuje z zapisami, które znalazły się w umowie koalicyjnej to wygląda to jak taki absolutny przeszczep - oceniła.
Posłuchaj
Zauważyła także, że oprócz porównania programów, o tendencjach federalistycznych liberałów świadczą także liczne inicjatywy parlamentarne, z którymi wychodzili członkowie FDP i w których zawsze pojawiał się wątek, że Europa powinna cechować się większą spójnością. - Apeluję, żeby widzieć te rzeczy troszeczkę bardziej różnorodnymi i skomplikowanymi niż one się jawią na pierwszy rzut oka - podkreśliła gość audycji.
- Ekspert OSW: Scholz to polityk, który nie ma wiele wspólnego z Europą Środkowo-Wschodnią
- "Nie reprezentuje dobrze niemieckiego społeczeństwa". "Die Zeit" o liczbie kobiet w nowym parlamencie
Więcej w nagraniu.
Audycja: "Temat dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (publicysta "Nowego Państwa")
Data emisji: 26.11.2021
Godzina: 11:33
REKLAMA
ng
REKLAMA