"Zawsze marzył, żeby wrócić do wolnej ojczyzny". Uroczystości sprowadzenia z Francji szczątków Maurycego Mochnackiego

Na grobie Maurycego Mochnackiego na cmentarzu Saint-Amatre w Auxerre kwiaty złożyły delegacja polskich władz z ministrem Janem Dziedziczakiem, władze miasta Auxerre oraz przedstawiciele Polonii. To początek uroczystości sprowadzenia z Francji do Polski szczątków powstańca listopadowego i wybitnego przedstawiciela Wielkiej Emigracji, zmarłego we Francji w 1834 roku. Jutro szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną sprowadzone do Polski.

2021-11-26, 19:21

"Zawsze marzył, żeby wrócić do wolnej ojczyzny". Uroczystości sprowadzenia z Francji szczątków Maurycego Mochnackiego

Polskie i francuskie delegacje złożyły wieńce na grobie Maurycego Mochnackiego oraz na grobach dwóch innych powstańców listopadowych pochowanych na cmentarzu Saint-Amatre w Auxerre: generała Tomasza Konarskiego i majora Konstantego Parczewskiego.

Posłuchaj

Uroczystości sprowadzenia z Polski do Francji szczątków Maurycego Mochnackiego (Stefan Foltzer/IAR) 1:02
+
Dodaj do playlisty

Pamięć o bohaterach

Minister Jan Dziedziczak wyraził zadowolenie, że w uroczystościach uczestniczyło wielu Polaków, ale też francuskie władze. - Polska chce pokazać i nam, Polakom w kraju, i Polakom za granicą, i Francuzom tu obecnym, na których ta uroczystość zrobiła ogromne wrażenie, że o naszych bohaterach pamiętamy - zaznaczył minister Dziedziczak.

Uroczystości odbyły się w obecności wojskowej asysty honorowej oraz pocztów sztandarowych. - Jesteśmy tutaj, aby pokazać, że czcimy pamięć wspaniałego Polaka, który zawsze marzył, żeby wrócić do wolnej ojczyzny. Jest to dla nas zaszczyt, że możemy uczestniczyć przy tego typu uroczystości - mówili przedstawiciele organizacji polonijnych.
Kolejnym punktem uroczystości będzie wieczorna msza święta z wojskową asystą honorową przy trumnie ze szczątkami Mochnackiego.

Wiceminister przypomniał, że dzięki staraniom państwa polskiego groby powstańców zostały odrestaurowane. Powiedział również, że dla Polaków w kraju, Polonii i Francuzów to dowód pamięci Polski o jej bohaterach.
Pochodzące z XIX wieku groby generała Tomasza Konarskiego i majora Konstantego Parczewskiego zostały odnowione dzięki zaangażowaniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Wolność i Demokracja - powiedział jej wiceprezes Maciej Dancewicz. Jak mówił, generał Tomasz Konarski dowodził artylerią w wielu bitwach i potyczkach powstania listopadowego, a po jego upadku wyemigrował do Auxerre i tam dożył sędziwego wieku. Major Konstanty Parczewski był ziemianinem z Wileńszczyzny i po klęsce zrywu również znalazł się we Francji.

REKLAMA

Czytaj także:

Jutro przed południem samolot z trumną ze szczątkami Maurycego Mochnackiego wyląduje na Lotnisku Wojskowym w Warszawie. 

Następnie odbędą się uroczystości pogrzebowe na Wojskowych Powązkach, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i przedstawicieli władz państwowych.

dz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej