Według PZPR mieli być "żołnierzami frontu ideologicznego". Dr Wicenty o dziennikarzach w okresie PRL
- Podstawowe znaczenie tego zawodu w tamtym okresie można by oddać poprzez sformułowanie, które było czasami używane w dokumentach partyjnych w odniesieniu do dziennikarzy: "żołnierze frontu ideologicznego" - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Daniel Wicenty.
2021-11-28, 08:26
Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk został powołany w 1946 roku na mocy dekretu uchwalonego przez Krajową Radę Narodową. W 1981 roku dekret ten został zastąpiony przez Ustawę o Kontroli Publikacji i Widowisk. Przepisy o cenzurze dotykały bardzo mocno między innymi dziennikarzy.
Zdaniem gościa PR24 w czasie PRL "podstawowe znaczenie tego zawodu można by oddać poprzez sformułowanie, które było czasami używane w dokumentach partyjnych w odniesieniu do dziennikarzy: żołnierze frontu ideologicznego".
- Mamy taką retorykę lekko militarną oraz przekonanie, że nie chodzi tu o żadne funkcje informacyjne, ale o jakieś funkcje ideologiczne. Pierwszorzędną kwestią są właśnie te funkcje ideologiczne - dodał historyk.
Zaznaczył, że "każda władza, ale zwłaszcza komunistyczna, potrzebuje uzasadnień, swego rodzaju propagandowej wizji świata".
REKLAMA
- W przypadku władzy komunistycznej było to szczególnie istotne. Także ze względu na to, że poprzez media władze miały ambicje indoktrynacji, wychowywania społeczeństwa, mobilizowania go - podkreślił gość PR24.
Cenzura obowiązywała we wszystkich krajach obozu socjalistycznego. W środowiskach twórczych szybko wypracowano metody omijania zakazów i ograniczeń cenzury. Decyzja o jej zniesieniu była jednak jednym z pierwszych postanowień nowego rządu utworzonego w 1989 roku. 11 kwietnia 1990 roku Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu cenzury.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
REKLAMA
Prowadzący: Robert Tekieli
Gość: dr Daniel Wicenty (historyk)
Data emisji: 28.11.2021
Godzina: 7.35
REKLAMA
bartos
REKLAMA