Ziobro o sporze z UE ws. reformy sądownictwa: to moment krytyczny, stoimy przed historycznym wyborem
W opinii ministra sprawiedliwości, Polsce grozi "status protektoratu, czyli państwa, które formalnie ma swoje władze i organy administracji, ale w istotnych sprawach jest uzależnione od mocniejszego sąsiada". - Taką rolę pisze dla nas UE z dominującym udziałem polityków niemieckich - oświadczył Zbigniew Ziobro w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".
2021-11-29, 07:24
Według szefa resortu sprawiedliwości, rząd Zjednoczonej Prawicy konsekwentnie i z najlepszą wolą wyjaśniał sprawy, które były pretekstem do stawiania Polsce zarzutów. - Szukaliśmy porozumienia. Ale nasi partnerzy z UE już nawet nie udają, że słuchają merytorycznych argumentów - stwierdził minister. Celem, jego zdaniem, jest "zmiana władzy w Polsce". - Obalenie rządu, bo demokratyczne wybory Polaków nie podobają się Brukseli i Berlinowi - mówił.
- Temu służą naciski, groźby i szantaż ekonomiczny - ocenił Zbigniew Ziobro. - Bruksela bezprawnie zablokowała nam pieniądze, które należą nam się jak innym państwom Unii. Podeptała ustalenie, że mechanizm warunkowości – przyjęty zresztą przy sprzeciwie moim i Solidarnej Polski – nie znajdzie zastosowania, zanim na jego temat nie wypowie się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - wskazał.
Spór Warszawy z Brukselą. Ziobro: Donald Tusk został przysłany do Polski, by odebrać władzę ZP
Szef MS przekonywał, że "niebawem usłyszymy, mniej lub bardziej otwarcie, że UE odblokuje pieniądze dla nas, gdy w Polsce zmieni się władza". - Czyli gdy wygra Tusk. Z takim zadaniem tu go przysłano. Ma być rycerzem na białym koniu, który zagwarantuje Polsce wypłatę 750 mld zł - powiedział. - I z takim przekazem – odbudowy Polski na kształt znanej z kampanii z 2007 r. "drugiej Irlandii" – będzie namawiał do odrzucenia rządów Zjednoczonej Prawicy. W końcu za taką kwotę można sporo zbudować - dodał.
Minister sprawiedliwości przekonuje w wywiadzie, że polskie reformy w niczym nie odstają od rozwiązań, które są w wielu państwach UE.
Co dalej z Izbą Dyscyplinarną?
Pytany, czy dopuszcza likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, Zbigniew Ziobro odparł, że Komisji Europejskiej nie chodzi tylko o likwidację Izby, ale o anulowanie blisko 600 wydanych przez nią orzeczeń, na co on "nigdy się nie zgodzi". - To doprowadziłoby do całkowitej anarchizacji sądownictwa - ocenił.
REKLAMA
I nie chodzi – przekonywał minister – "o kilka głośnych przypadków sędziów, którzy w stylu typowym dla wschodnich satrapii rozbrykali się politycznie i za to zostali ukarani". - Likwidacja Izby oznaczałaby np., że sędzia oskarżony o brutalny, wyjątkowo ohydny gwałt na koleżance sędzi wróciłby do pracy, dostał odszkodowanie, a sędziego nie można by w świetle prawa karnego ponownie osądzić - mówił.
- Podobnie jak sędziów, którzy dopuścili się przemocy domowej czy jazdy po pijanemu - kontynuował Zbigniew Ziobro. - Nawiązując więc do kar – Polska ma płacić milion euro dziennie właśnie za to, że nie chce pozwolić, by tacy sędziowie z powrotem zasiedli za stołem sędziowskim i założyli na szyję łańcuch z godłem. Tego dzisiaj od nas oczekuje Unia – przywrócić ich, umorzyć postępowania, a zapewne jeszcze wypłacić odszkodowania. To jest niewyobrażalne - oświadczył.
Szef MS o sporze ws. reformy sądownictwa: stoimy przed historycznym wyborem
Pytany, czy jego odpowiedzią są przedstawione niedawno projekty kompleksowej reformy sądów, Zbigniew Ziobro odparł, że tak. Nazwał je "przemyślaną propozycją skutecznego pójścia do przodu". - Dziś stoimy przed historycznym wyborem: albo Polska będzie mogła zreformować swoje sądownictwo, albo zgodzi się z tym, że o jego kształcie decyduje się w Brukseli i Berlinie - powiedział.
Ta druga opcja – jak ocenił - oznaczałaby, że sędziowie orzekający w Polsce przestają orzekać w imieniu Rzeczypospolitej, bo ich suweren jest za granicą.
- Wierzę, że Zjednoczona Prawica nie ma wątpliwości, którą ścieżkę wybrać. Ale wiem też, że każdy proces legislacyjny wymaga zgody prezydenta RP. Takie rozmowy prowadzimy od wielu tygodni, projekty ustaw zostały przekazane panu prezydentowi - powiedział tygodnikowi "Sieci" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
ms
REKLAMA
REKLAMA