"Musimy być na to gotowi". Müller o ewentualnym ataku Rosji na Ukrainę
- Nie można wykluczyć żadnego wariantu, w tym wariantu ofensywnego ze strony Rosji - przyznał w Polskim Radiu 24 rzecznik rządu Piotr Müller, mówiąc o wnioskach płynących z obecności wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.
2021-11-30, 07:58
Premier spotkał się z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych w związku z kryzysem na wschodniej granicy Polski. Rzecznik rządu w Polskim Radiu 24 podsumował tematy spotkania. - Jednym z głównym zagrożeń są kwestie związane z migracjami. Ma być potencjalnie uruchomiony nowy szlak przez Białoruś, za pośrednictwem i z pomocą Rosji, z Afganistanu - podkreślił w audycji Piotr Müller.
- Z drugiej strony mamy do czynienia z zagrożeniami geopolitycznymi, takimi jak kwestia ograniczeń w dostawach gazu - w szczególności na Ukrainę, manipulacjami cen gazu - to już dotyczy całego obszaru europejskiego, ale również rezerw gazowych - wymieniał. - Mówimy również o ruchach wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą, cyberatakach i dezinformacji. Wachlarz działań jest duży - dodał.
Rozmowy z Moskwą a kolejny atak na Ukrainę
Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau otrzymał zaproszenie do Rosji. Wizyta w Moskwie miałaby się odbyć na początku 2022 roku i mieć związek z przejęciem przewodnictwa Polski w OBWE. Rzecznik rządu podkreślił, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły. - Pamiętajmy o tym, że ciężko rozmawia się z krajami, w których nie widać dobrej woli - podkreślił Müller. Zaznaczył, że w rozmowach z Moskwą i Mińskiem "musimy być bardzo ostrożni" i "widzieć wszystkie konteksty, które za tym stoją". Zauważył przy tym, że "trudno mówić o dobrej woli" w przypadku Rosji, która okupuje już część Ukrainy.
REKLAMA
- Napięta sytuacja na granicy. Żaryn: to nie jest tylko fala migracyjna
- Anna Milczanowska: obawiam się próby zajęcia Ukrainy przez Rosję
Gość audycji w tym kontekście dopytywany był o informacje związane z doniesieniami Kijowa o planowanym przez Rosję atakiem na Ukrainę. Władze tego kraju informują o koncentracji ponad 90 tys. rosyjskich żołnierzy w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą.
Posłuchaj
- Sojusznicy na bieżąco informują się, na podstawie swoich informacji wywiadowczych, na temat działań Rosji przy granicy ukraińskiej. Te informacje stawiają duży znak zapytania co do intencji Rosjan. Na podstawie tych informacji można również postawić tezę, że żadnego wariantu, w tym wariantu ofensywnego ze strony Rosji, nie można wykluczyć - powiedział Müller i dodał, że "musimy być na to gotowi". Podkreślił przy tym, że należy zabezpieczyć obszar Europy Środkowo-Wschodniej pod kątek dostaw energii, co w okresie zimowych jest szczególnie istotne.
W audycji mowa była także o reakcji na pojawienie się w Europie nowego wariantu koronawirusa.
REKLAMA
Czytaj także: "Wzrosło zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19". Rzecznik o reakcji na mutację Omikron
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka
Prowadziła: Dorota Kania
REKLAMA
Gość: Piotr Müller (KPRM)
Data emisji: 30.11.2021
Godzina: 07.08
st
REKLAMA
REKLAMA