Inflacja na świecie nie taka oczywista. Dużo zależy od wariantu Omikron
Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell uważa, że wariant Omikron wirusa Covid-19 i niedawny wzrost liczby przypadków zakażeń stanowią zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki i utrudniają i tak już niepewną perspektywę inflacji.
2021-12-01, 07:00
- Ostatni wzrost liczby przypadków COVID-19 i pojawienie się wariantu Omikron stanowią ryzyko dla zatrudnienia i aktywności gospodarczej oraz zwiększają niepewność dla inflacji. Większe obawy związane z wirusem mogą zmniejszyć gotowość ludzi do pracy, co spowolniłoby postęp na rynku pracy i nasiliło zakłócenia w łańcuchu dostaw - stwierdził Powell.
Inflacja nie taka oczywista
Szef Fed przedstawił również bardziej bezpośrednie komentarze na temat inflacji, mówiąc, że trudno jest przewidzieć trwałość i wpływ ograniczeń podaży, ale obecnie wydaje się, że "czynniki wpływające na wzrost inflacji utrzymają się w przyszłym roku".
Zauważył, że wielu prognostyków, w tym niektórzy z Fed, przewidują, że inflacja "znacznie się obniży" w przyszłym roku, gdy rozbudowane łańcuchy dostaw wyprzedzą schładzający się popyt na towary.
W zeszłym tygodniu około 25 proc. inwestorów uważało, że Fed nadal będzie utrzymywał stopy procentowe na poziomie zbliżonym do zera w czerwcu 2022 r., podczas gdy pozostałe 75 proc. obstawiało, że do tego czasu Fed podniesie stopy przynajmniej raz.
REKLAMA
Niedawno Fed zaczął ograniczać miesięczne zakupy papierów dłużnych i hipotecznych o wartości 120 mld dolarów. Bank centralny na ostatnim posiedzeniu podjął decyzję o zmniejszeniu regularnych zakupów aktywów w obliczu powszechnych zakłóceń w łańcuchu dostaw i poziomu inflacji, który nie był widziany w USA od lat 90.
Tarcza antyinflacyjna
Z problemem podwyższonej inflacji walczy również Polska. Sytuacja gospodarcza będzie kształtowała się w zależności od rozprzestrzeniania się mutacji Omikron. To również nowa zmienna w polityce monetarnej banku centralnego. Z drugiej strony rząd stara się zaradzić problemowi przy pomocy programu tzw. tarczy antyinflacyjnej.
- Jeśli inflacja nie będzie spadała w drugim kwartale 2022 roku, to w drugim i trzecim kwartale zadziałamy ponownie z dodatkowymi instrumentami antyinflacyjnymi - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że przyjęta przez rząd tarcza antyinflacyjna powinna się przełożyć na spadek inflacji o 1 do 1,5 p.p.
- Liczę też na to, że w drugim i trzecim kwartale inflacja będzie wyraźnie w trendzie malejącym - mówił premier.
REKLAMA
Dopytywany, czy jeśli taka sytuacja nie nastąpi, to czy rząd wyjdzie z kolejnymi propozycjami antyinflacyjnymi, potwierdził, że tak właśnie będzie.
- Naszą dewizą jest elastyczność. Jeśli inflacja nie będzie spadała w drugim kwartale, jeśli będzie kontynuowała swój trend, albo wysoko utrzymana inflacja, albo wręcz rosnący, to w drugim i trzecim kwartale zadziałamy ponownie z dodatkowymi instrumentami - powiedział Morawiecki.
PolskieRadio24.pl/ CNBC/ PAP/ mib
REKLAMA