Miliony euro na inwestycje infrastrukturalne. Resort podpisał ważne umowy
Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podpisali umowy na dofinansowanie strategicznych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Wśród nich są między innymi linie kolejowe, które tworzą element europejskiej sieci transportowej. Resort podpisał siedem umów.
2021-12-01, 11:16
Suma dofinansowania to prawie 50 mln euro. Największym beneficjentem jest zarządca sieci kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe. PKP PLK podpisało cztery umowy. Dwie umowy na dofinansowanie, to projekty związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym, a jedna z zarządem portu morskiego w Gdyni.
Otwarcie frontu robót
Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel powiedział, że dofinansowanie obejmuje przede wszystkim opracowanie dokumentacji projektowej kilku ważnych linii kolejowych. Chodzi między innymi o odcinki Kędzierzyn Koźle - Chałupki, Rzeszów Medyka, Opole - Groszowice - Jelcz - Wrocław Brochów. Dofinansowanie obejmuje także prace związane z dostosowaniem stacji Krzyż do parametrów stacji bazowej sieci TEN-T. To nazwa między narodowej sieci kolejowej w ramach europejskich korytarzy transportowych. Ireneusz Merchel podkreślił, że wszystkie te inwestycje są już w trakcie realizacji.
Projekty związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym, to budowa tunelu dalekobieżnego w Łodzi, a także prace studialne związane z projektowaniem kolei dużych prędkości z Warszawy do Poznania.
- Dzięki pozyskanym funduszom zostaną przygotowane do realizacji duże inwestycje infrastrukturalne, między innymi koleje dużych prędkości, inwestycje na liniach kolejowych, czy rozbudowa infrastruktury w Porcie Morskim Gdynia - mówił podczas uroczystości minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
REKLAMA
- Możemy mówić tym samym o otwarciu frontu robót dla wykonawców kolejowych i sektora morskiego w nowo otwartej perspektywie 2021-2027 - dodał.
Trzy obszary CEF
Instrument CEF, łącząc Europę, wspiera przede wszystkim inwestycje infrastrukturalne. CEF, to instrument finansowy zarządzany przez Komisję Europejską, która dokonuje wyboru projektów do dofinansowania w wyniku ogłaszanych przez siebie konkursów. Tylko najważniejsze w Unii Europejskiej projekty mają szansę otrzymać dofinansowanie.
CEF wspiera trzy obszary - sieć transportową, energetyczną oraz cyfrową. Polska jest największym beneficjentem CEF w Unii Europejskiej. W Polsce, łącznie z projektami zwycięskich spółek jest realizowanych 67 projektów, współfinansowanych z projektu Łącząc Europę. Wartość tych projektów, to ok. 31 mld zł.
PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS
REKLAMA
REKLAMA