Niemiecki dziennik: Nord Stream 2 to instrument do powiększania politycznego wpływu w Europie
Jak uważa niemiecki komentator dziennika "Sueddeutsche Zeitung" zasadniczym problemem gazociągu jest to, że "Rosja widzi w Nord Stream 2 instrument do powiększania politycznego wpływu w Europie, czyli do karania krnąbrnych wschodnich Europejczyków i do wbijania klina między Niemcy a USA".
2021-12-02, 12:00
Komentator niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung" w środę napisał, że budowa Nord Stream 2, to dobry materiał do tego, aby nakręcić film fabularny. Dodał również, że byłby to zapewne horror z zombie. "Bo właśnie tak ma się sprawa z tą nieszczęsną rurą. Niczym żywy trup od lat snuje się on po niemiecko-amerykańskich stosunkach, napędza strachu, jest z trudem łapany, aby potem znowu wydostać się na wolność i zapadniętymi oczami gapić się na nowy rząd w Berlinie czy Waszyngtonie" - wyjaśnił.
Instrument politycznego wpływu
Dziennikarz w swoim materiale pisze, że obecnie mamy właśnie do czynienia z taką sytuacją. "Republikanie w amerykańskim Senacie po raz enty chcą wymusić sankcje wobec firm zaangażowanych w gazociąg. A niemieccy dyplomaci po raz enty nerwowo biegają po Waszyngtonie, aby temu zapobiec". Redaktor niemieckiej gazety uważa, że jest szansa na to, aby uniknąć sytuacji, gdzie USA wprowadza kary na niemieckie podmioty.
Jak ocenił "zasadniczym problemem gazociągu pozostaje bowiem to, że Rosja widzi w Nord Stream 2 instrument do powiększania politycznego wpływu w Europie, do karania krnąbrnych wschodnich Europejczyków i do wbijania klina między Niemcy a USA”.
Gra Rosji z Niemcami
W jego opinii stary rząd Niemiec, czyli ten pod przywództwem Angeli Merkel grał w grę z Moskwą. Zaznaczył przy tym, że pewnie nie podzielali oni celów Rosjan, ale dali się wciągnąć w tę potyczkę. Dodał, że "nowy rząd miałby teraz okazję z tym skończyć". Jednak "w tym celu musiałby nie dopuścić do uruchomienia rurociągu. To nieprzyjemna decyzja. Ale jeśli Berlin nie podejmie jej dobrowolnie, to zostanie ona kiedyś wymuszona przez Waszyngton, co będzie dla Niemiec jeszcze droższe".
REKLAMA
- Wyciekł tajny dokument, Niemcy zniechęcają w nim USA do sankcji wobec NS2. Sokała: handel losem Ukrainy
- Spór o Nord Stream 2 w amerykańskim Senacie. Naciski ze strony administracji Bidena
nj, dw.com
REKLAMA