"Energia nuklearna to suwerenność". Prezydent Francji chce uznania atomu za zrównoważoną inwestycję

- Atom to jedyna możliwość produkcji energii w sposób suwerenny - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. Przywołał też opinie ekspertów, dowodzących, że energia nuklearna sprzyja dekarbonizacji i w związku z tym postulował włączenie atomu do taksonomii. 

2021-12-02, 12:08

"Energia nuklearna to suwerenność". Prezydent Francji chce uznania atomu za zrównoważoną inwestycję

Podczas wideokonferencji z członkami Europejskiego Komitetu Regionów Emmanuel Macron podkreślił, że w celu zachowania stałych dostaw energii po odejściu od węgla, państwa muszą rozwijać energię ze źródeł odnawialnych, gazu (choć jego wydobycie także powoduje emisję CO2) lub energię nuklearną. 

"Atom to suwerenność"

- To jest kwestia suwerenności dla wielu z nas, bo gazu nie mamy tutaj, w Holandii prawie w ogóle go nie ma. Skąd go importować? Z Rosji? Z Turcji? Także ta sytuacja uzależnienia byłaby niekorzystna, natomiast energia nuklearna to suwerenność (…) i nie jest to ekwiwalent gazu, to jest jedyna możliwość produkcji energii w sposób suwerenny - ocenił Macron.

Prezydent Francji zaznaczył, że "energia atomowa służy redukcji emisji CO2". - Jeżeli zrezygnujemy z energii nuklearnej, to będzie to sprzeczne z tym, co mówią specjaliści od klimatu i energii. Dodatkowo ograniczy to naszą suwerenność strategiczną - tłumaczył.

Energia nuklearna a Zielony Ład

Macron postulował włączenie atomu do taksonomii. Taksonomia to potoczna nazwa aktu prawnego Unii Europejskiej w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. Jeżeli dana inwestycja zostanie uznana za zrównoważoną, uzyska dostęp do m.in. finansowania ze środków Wspólnoty. Unijne rozporządzenie jest podstawowym narzędziem do osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Nie rozstrzygnięto jeszcze, czy do taksonomii zostanie włączony sektor gazowy i atomowy. 

REKLAMA

Polityk zauważył, że energia ze źródeł odnawialnych nie jest obecnie trwałym i stabilnym źródłem dostaw. - Dlatego musimy mieć źródła, które działają zawsze, bez przerwy - powiedział Maron. - To może być węgiel lub energia nuklearna, ale tylko ta nuklearna nie emituje CO2 - dodał.

Czytaj także:

energetyka24.com/pap/kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej