Panele fotowoltaiczne dla domów dziecka. Rusza projekt Domy Dobrej Energii
Wystartował projekt Domy Dobrej Energii. W jego ramach na dachach placówek opiekuńczo-wychowawczych zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne spółki Energa Obrót. Placówki te zmniejszą koszty użytkowania i ograniczą bezpośredni wpływ na środowisko. Projekt wspiera Fundacja Orlen.
2021-12-02, 14:32
Informując o inicjatywie PKN Orlen podkreśla, że domy dziecka i rodzinne domy dziecka, które przystąpiły do projektu Domy Dobrej Energii, dzięki wsparciu Energi z Grupy Orlen, a także korporacyjnej fundacji koncernu, będą produkowały zieloną energię na własne potrzeby.
W pierwszym etapie energia ze słońca zasili rodzinne domy dziecka w Gostyninie i Szczawinie Kościelnym, w Rypinie i w Kaczkach Średnich.
Domy Dobrej Energii
Umowę na założenie paneli podpisał m.in. Dom Dziecka im. Janusza Korczaka w Rypinie, gdzie mieszka 14 wychowanków.
- Na pewno będzie to duże odciążenie naszego budżetu, bo koszty życia przy tak licznej rodzinie są naprawdę wysokie - mówi dyrektor placówki Joanna Śmigielska.
REKLAMA
Przyznała, że zaoszczędzone dzięki projektowi pieniądze przeznaczone zostaną tam m.in. "na lepsze wsparcie edukacji podopiecznych i codzienne potrzeby, ale także na zakup odzieży oraz możliwość pielęgnowania ich zainteresowań i zamiłowania do aktywnego trybu życia".
- Instalacje fotowoltaiczne od Energi Obrotu są wykonane z wysokiej jakości komponentów od renomowanych producentów. Posiadają długi okres gwarancyjny - zapewnia specjalista z wydziału sprzedaży paneli fotowoltaicznych tej spółki Mateusz Mehring.
Jako przykład podał biorący udział w projekcie Dom Dziecka w Szczawinie Kościelnym, gdzie moc instalacji dobrano tak, aby jej produkcja w pełni pokrywała bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną.
- Taka konfiguracja pozwoli zredukować rachunki za prąd nawet o 90 proc. - ocenia Mateusz Mehring.
REKLAMA
Synergia w ramach Grupy Orlen
PKN Orlen podkreślił, że projekt Domy Dobrej Energii wspiera jego Fundacja Orlen, która od lat pomaga rodzinnym domom dziecka w całej Polsce m.in. przez darowizny, szkolenia i konferencje oraz stypendia dla podopiecznych, a także wypoczynek letni i zimowy.
- Fundacja od samego początku traktuje pomoc rodzinnym domom dziecka priorytetowo. Włączenie się do akcji Domy Dobrej Energii to kolejny dobry przykład wykorzystania synergii w ramach Grupy Orlen, tym razem w celach społecznych. Wspólne działanie umożliwi realne wsparcie w codziennym funkcjonowaniu rodziny zastępczej i przełoży się na realne oszczędności - podkreśla Kinga Szewczyk, kierownik biura korporacyjnej fundacji koncernu.
Jak dodaje PKN Orlen, w ramach inicjatywy Domy Dobrej Energii podopieczni domów dziecka będą uczestniczyć także w przedsięwzięciach edukacyjnych, odwiedzą np. Muzeum Energetyki w Toruniu czy farmę wiatrową w Przykonie.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA