Czy ta zima nas zaskoczy? Długoterminowa prognoza IMGW

Państwowy instytut Badawczy IMGW opublikował eksperymentalną prognozę pogody, z której wynika, że kolejne tygodnie mogą być chłodniejsze niż w latach poprzednich. Pierwszego powiewu wiosny będziemy mogli spodziewać się dopiero w kwietniu - przeczytamy na stronach portalu TVP.info

2021-12-11, 13:31

Czy ta zima nas zaskoczy? Długoterminowa prognoza IMGW
Wydłużenie ważności bonu turystycznego ma stworzyć uprawnionym warunki do jego pełnego wykorzystania.Foto: Shutterstock/Halfpoint

Pierwszy atak zimy jest już za nami; śnieg spadł prawie w całym kraju, a grubość pokrywy śnieżnej wynosiła gdzieniegdzie ponad 20 cm. Najniższą temperaturę zanotowano w ostatnim czasie w Suwałkach. Temperatura na wysokości dwóch metrów spadła tam do -13,6 st. C. a średnia dobowa temp. wyniosła -12,1 st. C.

O tym, co przyniosą  nam kolejne miesiące w temacie pogody, informują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy przygotowali eksperymentalną prognozę pogody. Przedmiotem badań były pierwsze cztery miesiące 2022 roku.

Styczeń

Z założeń IMGW wynika, że styczeń w centrum, na południu i zachodzie kraju będzie chłodniejszy, natomiast na północy i wschodzie możliwa jest średnia temperatura w normie lub nieznacznie poniżej.

Jeśli chodzi o opady atmosferyczne, to ich miesięczna suma - na przeważającym obszarze kraju - najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na południu prawdopodobna suma poniżej normy.

REKLAMA


Luty

Luty przebiegnie zgodnie z termiczną i opadową normą. Jak podaje IMGW - "w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020".

Marzec 

Przyszłoroczny marzec będzie chłodniejszy niż w latach ubiegłych, co oznacza późniejsze przyjście wiosny.

"Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej" podaje Instytut.

REKLAMA

Kwiecień

W kwietniu możemy spodziewać się już przyjścia prawdziwej wiosny. Jedynie na Pomorzu Zachodnim spodziewane są opady poniżej normy.

W komunikacie  IMGW możemy przeczytać, że "w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północnym zachodzie możliwa suma poniżej normy".


Czytaj także:

es/tvp.info

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej