Pamiątki legendy Solidarności przekazane państwu. Kołodziej: niektóre mają przedziwną historię

Do Archiwum Akt Nowych IPN trafiły dokumenty przekazane przez Andrzeja Kołodzieja, legendę Solidarności i Solidarności Walczącej oraz sygnatariusza Porozumień Sierpniowych. W rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Kołodziej powiedział, że niektóre z przekazanych dokumentów mają "przedziwną historię".

2021-12-11, 18:51

Pamiątki legendy Solidarności przekazane państwu. Kołodziej: niektóre mają przedziwną historię

Dokumenty stanowiące archiwalny zapis antykomunistycznej działalności Andrzeja Kołodzieja zostały powierzone Archiwum Akt Nowych w ramach obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

- To dokumenty dotyczące strajków, dotyczące decyzji dotyczących militaryzacji portu i stoczni w grudniu 1970 roku w Gdańsku. Są też dokumenty prywatne dotyczące działalności z czasów Wolnych Związków Zawodowych, sprzed czasów solidarności, kiedy wszystko było mi zabierane - przyznał w rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Kołodziej.

Unikatowe plakaty, dokumenty i fotografie

Ważnym fragmentem zbioru opozycjonisty jest unikatowa, w części nieznana, dokumentacja Wolnych Związków Zawodowych (WZZ) czy dokumenty, plakaty i ulotki Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 roku. - Są tu różne dokumenty: pierwsze ulotki, pierwsze plakaty, jeszcze z czasów Wolnych Związków Zawodowych. Są też bardzo charakterystyczne dokumenty z sierpnia 1980 roku z czasów strajku. Oryginalne plakaty na przykład oryginalny plakat, chyba jedyny taki w Polsce, z życzeniami sukcesu w naszej walce o wolność słowa. Dedykacja jest wpisana cyrylicą przez korespondentów rosyjskich, korespondenta "Paris Match", czy kilku zachodnich oraz przyjaciół z którymi strajkowałem - wyjaśnił opozycjonista.

Posłuchaj

Andrzej Kołodziej o dokumentach przekazanych do Archiwum Akt Nowych (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Przekazany też został do AAN olbrzymi zbiór negatywów fotografii z działalności WZZ ukryty w latach 80. przed zniszczeniem przez władze komunistyczne - powiedział Andrzej Kołodziej. - Zachowane rzeczy, to takie pamiątki szczególne, są publikacje, nietypowe postulaty strajkowe na przykład ze Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni - zapisane ręcznie, są to fotografie czy negatywy w tamtym czasie jeszcze wykonane na oryginalnych filmach, oryginalnie zapakowane - także są pewnym eksponatem - zauważył sygnatariusz Porozumień Sierpniowych.

REKLAMA

Posłuchaj

Andrzej Kołodziej: do Archiwum Akt Nowych trafiły pamiątki i nietypowe dokumenty (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

"SOLIDARNOŚĆ" na siedzibie KC PZPR

Andrzej Kołodziej dodał, że udało mu się również zachować artykuły pisane przez Annę Walentynowicz. Do Archiwum Akt Nowych trafiają też oryginalne matryce drukarskie, z których podziemni drukarze odbijali grafiki i odezwy. Archiwum Andrzeja Kołodzieja zawiera również bogaty zbiór materiałów drugiego obiegu, ulotek, wydawnictw, znaczków i kartek pocztowych między innymi z terenu Trójmiasta, a także oryginalne solidarnościowe plakaty z lat 80.

Posłuchaj

Andrzej Kołodziej: warto, by takie dokumenty znalazły się we właściwym miejscu (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Zwieńczeniem wydarzenia będzie multimedialna projekcja (mapping) napisu "SOLIDARNOŚĆ" na frontowej ścianie budynku dawnej siedziby KC PZPR, symbolizująca zwycięstwo ruchu obywatelskiego Solidarność nad komunizmem w czterdziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Projekcja będzie wyświetlana po zmroku od 11 do 13 grudnia.

Opozycyjna biografia darczyńcy Archiwum

Andrzej Kołodziej to urodzony 18 listopada 1959 roku w rodzinie o tradycjach niepodległościowych, pracownik Stoczni Gdańskiej, w latach 19781980 działacz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, oraz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Drukarz i kolporter podziemnej prasy.

Powiązany Artykuł

stan wojenny serwis pr print 663.jpg
Stan wojenny - zobacz serwis specjalny PolskieRadio.pl

W sierpniu 1980 roku jeden z organizatorów strajku w Stoczni imienia Komuny Paryskiej w Gdyni, przewodniczący Komitetu Strajkowego i sygnatariusz Porozumień Sierpniowych. Organizator przerzutu podziemnych wydawnictw na teren Czechosłowacji, aresztowany przez czechosłowackie służby i skazany w 1981 roku na rok i 9 miesięcy pozbawienia wolności. W 1984 roku współzałożyciel Solidarności Walczącej w Trójmieście. Bliski współpracownik Kornela Morawieckiego.

REKLAMA

Polskie Radio przypomina o rocznicy stanu wojennego wydając "Żeby Polska była Polską" - specjalny album zawierający nagrania z naszego archiwum: 

Czytaj także: 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej