Ewakuacja z granicy polsko-białoruskiej. Tysiące Irakijczyków powróciło do kraju

3 556 Irakijczyków, którzy utknęli na granicy Białorusi z Polską, zostało ewakuowanych do kraju pochodzenia. Informację przekazało irackie ministerstwo spraw zagranicznych. Dla migrantów zorganizowano 9 specjalnych lotów.

2021-12-12, 11:20

Ewakuacja z granicy polsko-białoruskiej. Tysiące Irakijczyków powróciło do kraju

Jak podkreślił rzecznik ministerstwa Ahmed as-Sahaf, uruchomienie lotów dla przewozu obywateli Iraku z Białorusi było możliwe dzięki współpracy z liniami Iraqi Airways.

- Iracka służba konsularna wydała łącznie 383 paszporty osobom, które utraciły dokumenty, a znalazły się na terytorium Białorusi, Litwy, Łotwy czy Polski - przekazał as-Sahaf.

- Ministerstwo spraw zagranicznych współdziała ściśle z ambasadami Iraku w Moskwie oraz Warszawie i nadal będzie wspierać ewakuację migrantów, zachęcając ich do skorzystania ze ścieżki dobrowolnego powrotu i wydając im, gdy trzeba, paszporty - powiedział rzecznik.

Ahmed as-Sahaf poinformował także, że delegacje z wydziału konsularnego MSZ Iraku są w dalszym ciągu obecne w stolicy Białorusi - Mińsku, a także w Polsce, na Litwie i na Łotwie.

Wśród migrantów dominują Irakijczycy

Z Iraku i irackiego Kurdystanu pochodzi najwięcej migrantów, którzy zostali przez białoruskie służby sprowadzeni do granicy z Polską. 

Do bliskowschodniego państwa wróciło już niemal pół tysiąca migrantów, którzy ostatnie tygodnie spędzili przy granicy Białorusi z Polską i Białorusi z Litwą. Do Iraku powrócili przede wszystkim iraccy Kurdowie, a także grupa Irakijczyków.

Na temat kryzysu na granicy z szefem rządu w Bagdadzie rozmawiał premier Mateusz Morawiecki. Mustafa Kadhimi zapewnił, że pomoże zarówno w powrocie swoich obywateli do domu, jak i w rozwiązaniu problemu sztucznie wywołanej migracji. Podkreślił także, że nadal zawieszone będą bezpośrednie loty z Irbilu i Bagdadu do Mińska.

REKLAMA

Zawieszone loty

W odpowiedzi na kryzys na granicy polsko-białoruskiej kilka linii lotniczych z Bliskiego Wschodu zawiesiło bezpośrednie loty do Mińska.

Na dwóch największych lotniskach przesiadkowych w regionie, czyli w Dubaju i Stambule pasażerowie z Iraku, Syrii, Jemenu i Afganistanu nie są wpuszczani do samolotów na Białoruś.

Zobacz także: Marcin Przydacz w Polskim Radiu 24

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej