40. rocznica stanu wojennego. W Paryżu podziękowano za akcję pomocy humanitarnej dla Polski
W polskiej ambasadzie w Paryżu uczczono 40. rocznicę uruchomienia akcji pomocy humanitarnej dla Polski podczas stanu wojennego. Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w otwarciu wystawy i projekcji filmu opowiadających o działaniach francuskiej Polonii i Francuzów w 1981 roku.
2021-12-14, 04:01
W przemówieniu otwierającym uroczystości ambasador Polski Tomasz Młynarski podziękował Francuzom za wsparcie okazane Polakom w czasach stanu wojennego. - 40 lat po tych wydarzeniach, nadal o nich pamiętamy. Jesteśmy naprawdę wdzięczni za waszą solidarność, która w tych trudnych czasach, pomogła nam - Polakom, Francuzom, Europejczykom - zmienić bieg historii - powiedział Tomasz Młynarski.
O akcji pomocy humanitarnej dla Polski opowiadali świadkowie wydarzeń z 1981 roku. Zaprezentowano też film dokumentalny oraz wystawę, w których przypomniano o licznych zbiórkach leków, żywności i odzieży organizowanych przez Francuzów, ale także o demonstracjach, akcjach w mediach i tysiącach listów wsparcia wysyłanych przez Francuzów do Polskiej Misji Katolickiej. We Francji działało wówczas ponad 400 komitetów pomocy dla Polski.
Uroczystości zakończyły się koncertem Kamila Pacholca - finalisty tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.
Stan wojenny
40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Na ulicach polskich miast pojawiły się patrole milicji i wojska, a także czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe.
REKLAMA
Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u, a także utrzymanie reżimu komunistycznego. 31 grudnia 1982 stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
![stan wojenny serwis pr print 663.jpg](http://static.prsa.pl/images/7697a047-ad7b-4c81-be60-38906332d10f.jpg)
Stan wojenny - zobacz serwis specjalny PolskieRadio.pl
- Zofia Romaszewska: Jaruzelski zdradził Polskę, to było wyjątkowo parszywe
- Prezydent o ofiarach stanu wojennego: nikt nie zapomni ich bohaterstwa
jbt
REKLAMA
REKLAMA