Dziś posiedzenie Senatu. Izba zajmie się ustawą obniżającą akcyzę na paliwa i prąd
Senat rozpoczyna czterodniowe posiedzenie. Jak wynika z porządku obrad, izba planuje rozpatrzyć między innymi ustawę obniżającą akcyzę na paliwo silnikowe i energię elektryczną.
2021-12-14, 04:08
Przepisy uchwalone w ubiegłym tygodniu przez Sejm przewidują także wyłączenie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej. Ustawa jest jednym z elementów rządowej tarczy antyinflacyjnej.
Na tym posiedzeniu Senat zajmie się także między innymi ustawą, która powołuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz ustawą o Ochotniczych Strażach Pożarnych, która wprowadza świadczenia dla funkcjonariuszy OSP. Izba planuje również podjąć uchwałę w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek".
Szef senackiej części klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Martynowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że PiS będzie wnioskować o rozszerzenie porządku obrad o ustawę wprowadzającą Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, którą w ubiegłym tygodniu uchwalił Sejm.
Posłuchaj
Ustawa dot. akcyzy
Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd. Dokument jest elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której przewidziane są również m.in. zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe.436 posłów głosowało za ustawą, jeden był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
REKLAMA
Według uzasadnienia ustawy po obniżce grudniowej olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (a po uwzględnieniu VAT – o 10 gr), a od 1 stycznia do 31 maja – o 5 gr na litrze (o 6 gr z VAT). Z kolei benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr), a od stycznia – o 11 gr/l (z VAT o 18 gr na litrze).
W czwartkowym głosowaniu Sejm opowiedział się także za przyjęciem dwóch poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania. Pierwsza poprawka nie jest związana z obniżeniem akcyzy, a dotyczy rozszerzenia rekompensat dla podmiotów dotkniętych stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią. Dzięki tej zmianie rekompensaty będą mogły otrzymać nie tylko firmy, ale także np. związki wyznaniowe.
Druga z przyjętych poprawek dotyczy potwierdzania zwolnień od akcyzy energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii. Sejm odrzucił natomiast pozostałych 15 poprawek zgłoszonych przez opozycję w trakcie drugiego czytania.
Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wprowadza zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Paliwa i prąd będą tańsze. Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę
Przewiduje także obniżkę stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 do 31 grudnia tego roku i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Jak wynika z uzasadnienia, ze względu na uregulowania unijne konieczna jest podwyżka stawek akcyzy na początku roku, choć i tak będą one niższe niż obowiązujące obecnie.
Ponadto ustawa czasowo (od 1 stycznia do 31 maja 2022) wyłącza sprzedaż paliw z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej.
Ustawa przewiduje także, iż sprzedawcy paliw oraz energii elektrycznej odbiorcy końcowemu będą zobowiązani w czytelny sposób poinformować klientów o wprowadzonych obniżkach.
- Dodatek osłonowy. Wiceminister klimatu: pozwoli skutecznie wspierać rodziny wielodzietne
- Wysokie ceny paliw. Ekspert podał "czynnik, który bardzo mocno oddziałuje na tę sytuację"
jbt
REKLAMA