Wyrok za naruszenie unijnego embarga. Duńskie firmy sprzedawały paliwo rosyjskiej armii

Duński sąd ukarał dwie firmy za naruszenie unijnego embarga nałożonego na Rosję. Przedsiębiorstwa dostarczały paliwo rosyjskim siłom powietrznym.

2021-12-14, 12:36

Wyrok za naruszenie unijnego embarga. Duńskie firmy sprzedawały paliwo rosyjskiej armii
Duńskie firmy sprzedawały paliwo rosyjskim siłom powietrznym. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Dan-Bunkering i jej spółka-matka mają zapłacić ponad 4,5 miliona euro grzywny za handel z Rosjanami. Dodatkowo sąd ukarał prezesa Dan-Bunkering, skazując go na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu.

Duńskie firmy naruszyły embargo na Rosję

Spółki nie przyznały się do winy. Broniły się, argumentując, że ich klienci nie byli objęci unijnymi sankcjami, a duński sprzedawca nie ma kontroli nad tym, co z paliwem robią ich rosyjscy klienci.

Duńskie przedsiębiorstwo w latach 2015-2017 sprzedało łącznie około 172 tysiące ton paliwa do silników odrzutowych dwóm rosyjskim firmom. Paliwo następnie trafiło do Syrii, gdzie było używane do zasilania rosyjskich myśliwców. Wartość sprzedanego paliwa określono na 90 milionów euro.

Sankcje wobec Rosji

Rosja została obłożona sankcjami w 2014 roku po aneksji Krymu i rozpoczęciu wojny w Donbasie. Od tamtego czasu sankcje są regularnie przedłużane, a co pewien czas Unia Europejska debatuje nad wprowadzeniem nowych ograniczeń. W poniedziałek pojawiła się informacja o nałożeniu sankcji na rosyjską zbrojną grupę Wagnera, której najemnicy walczą na Ukrainie, w Syrii, Libii, Mali czy Sudanie. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli - potwierdzili brukselskiej korespondentce Beacie Płomeckiej unijni dyplomaci.

REKLAMA

Rozważane są także możliwe sankcje w przypadku, gdyby Rosja zdecydowała się na otwarty konflikt zbrojny z Ukrainą. Wśród propozycji jest uderzenie w posiadaczy papierów wartościowych i w prywatny sektor bankowy, a także wyrzucenie Rosji z międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Ta ostatnia propozycja jest określana jako opcja atomowa.

Czytaj również:

Zobacz także: Przydacz o reakcji międzynarodowej w przypadku agresji Rosji na Ukrainę

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej