"Rosjanie przenieśli je na pułap realizacji interesów ekonomicznych". Parafianowicz o prywatnych armiach
- Wagnerowcy trafili na unijny celownik dopiero wtedy, gdy zaszkodzili interesom wpływowego gracza, czyli Francji - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej".
2021-12-14, 17:40
Unia Europejska nałożyła sankcje na tzw. Grupę Wagnera, czyli rosyjską grupę najemników wojskowych. Jaka jest ich rola w rosyjskiej strategii wojskowej? O tym między innymi mówił w audycji gość PR24. Jak wyjaśnił, Grupa Wagnera to nazwa umowna, to faktycznie konfederacja prywatnych firm wojskowych, często półkryminalnych, które realizują zlecenia na rzecz Kremla.
- Z jednej strony Władimir Putin karmi swojego oligarchę Jewgienija Prigożyna kontraktami państwowymi na zaopatrywanie sił zbrojnych, ale z drugiej strony sam Prigożyn musi odprowadzać podatek na rzecz państwa i utrzymywać prywatne firmy wojskowe - wyjaśnił publicysta i autor książek.
"Zmiana układów sojuszniczych"
Dodał, że owe grupy wojskowe wykorzystywane są od dawna przez różne państwa, a samo pojęcie najemnika wojskowego nie jest nowym zjawiskiem. - Rosjanie jednak owe zjawisko przenieśli na inny poziom, uskrajnili to pojęcie i przenieśli na pułap realizacji interesów ekonomicznych państwa, zmiany układów sojuszniczych na kontynencie - podkreślił Zbigniew Parafianowicz.
Zablokować funkcjonowanie najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera w Mali próbuje Francja, uznając to za "czerwoną linię" w obustronnych relacjach. Paryż mobilizował Europę, by stawić czoła formacji związanej z Kremlem. 27 państw UE przygotowało się do nałożenia sankcji na Grupę Wagnera 13 grudnia i uzależnia przyznanie pomocy dla malijskiej armii w wysokości 24 mln euro od zerwania współpracy z Grupą Wagnera.
REKLAMA
Zbigniew Parafianowicz, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej" zajmujący się sprawami międzynarodowymi, wyruszył na Bliski Wschód i na Ukrainę, by przekonać się, jak wyglądają konflikty z udziałem najemników. W jaki sposób działają, jaki mają kodeks, do czego są wynajmowani? Efektem jest jego książka pt. "Prywatne armie świata. Czyli jak wyglądają współczesne konflikty".
Posłuchaj
***
Audycja: "Świata pogląd"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 14.12.2021
Godzina: 16:48
REKLAMA
REKLAMA