Polski rynek pracy jest zbyt mało elastyczny. "Nie uwzględnia potrzeb seniorów i samotnych matek"
- Każdy pracownik ma inne potrzeby. Z moich badań wynika, że wielu seniorów, chce być nadal aktywnych zawodowo, będąc już w wieku emerytalnym. Ale nie zawsze na pełny etat, szukają pracy, która pozwoli im dostosować obowiązki do stanu zdrowia, a nawet stylu życia na emeryturze - powiedziała w Polskim Radiu 24, dr Alicja Kotłowska z Uniwersytetu SWPS.
2025-06-10, 23:00
Zdaniem ekspertki, w sytuacji niedoboru rąk do pracy - spowodowanego głównie czynnikami demograficznymi - konieczne jest dostosowanie ofert zatrudnienia z większym uwzględnieniem potrzeb seniorów. Istotne jest także zapewnienie elastycznych godzin pracy, co ma znaczenie nie tylko dla osób starszych, ale również dla studentów czy samotnych rodziców.
Jak wyjaśnia Alicja Kotłowska, by móc kontynuować pracę w wieku senioralnym, należy realistycznie ocenić własne ograniczenia - przede wszystkim stan zdrowia oraz sytuację rodzinną. Co więcej, wiele stanowisk dostępnych na rynku wymaga nowych kwalifikacji. W tym zakresie wsparcie oferują samorządy w całym kraju, organizując i finansując kursy zawodowe, również z myślą o seniorach.
Posłuchaj
- Każdy pracownik ma inne potrzeby. Z moich badań wynika, że wielu seniorów, chce być nadal aktywnych zawodowo, będąc już w wieku emerytalnym. Ale nie zawsze na pełny etat, szukają pracy, która pozwoli im dostosować obowiązki do stanu zdrowia, a nawet stylu życia na emeryturze - zaznaczyła.
Okazuje się także, że w przypadku osób dorabiających do emerytury, większe znaczenie niż wysokość wynagrodzenia mają satysfakcja z pracy oraz możliwość utrzymywania kontaktów międzyludzkich.
REKLAMA
***
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: dr Alicja Kotłowska z Uniwersytetu SWPS
Data emisji: 10.06.2025
Godzina emisji: 21.06
Polskie Radio 24
REKLAMA