Warszawa: pogrzeb Krzysztofa Wyrzykowskiego, dziennikarza Polskiego Radia
Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie rozpoczną się o 11 uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Wyrzykowskiego, cenionego reportażysty, wieloletniego dziennikarza Polskiego Radia, zdobywcy wielu krajowych i zagranicznych nagród.
2021-12-16, 05:35
Krzysztof Wyrzykowski był autorem kilkuset reportaży dokumentalnych, społecznych, interwencyjnych, nauczycielem kilku pokoleń dziennikarzy, przez wiele lat związanym ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Pochodził z rodziny dziennikarskiej. Po ukończeniu polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim związał się na stałe z Polskim Radiem. W czasie studiów podjął współpracę z Redakcją Reportaży Literackich, skupiającą grono wybitnych radiowych osobowości, takich jak Krystyna Melion, Krystyna Usarek czy Adam Wielowieyski. W latach 1992-1998 kierował Redakcją Reportaży w Programie 1 Polskiego Radia.
Ludzkie losy i tematyka historyczna
Tematem niezmiennie go interesującym były powikłane ludzkie losy, sposób, w jaki człowiek podejmuje życiowe wyzwania, a także stosunek społeczeństwa do innych, zwłaszcza w chwili, kiedy potrzebują pomocy. Tego rodzaju zagadnienia pojawiały się w jego najbardziej znaczących reportażach, takich jak "Opowieść o sercu", "Obraz mojego cierpienia" czy "Egzekucja".
Jednym z nurtów wyraźnie zaznaczonych w dorobku Krzysztofa Wyrzykowskiego są audycje o tematyce historycznej, zbudowane z relacji uczestników i świadków ważnych dziejowych wydarzeń, od pierwszej wojny światowej aż po okres powojenny i współczesny.
REKLAMA
Reportaże poświęcone kamedułom i misjonarzom
W 1982 roku Polskie Radio wyemitowało reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego "Eremita" o historii kościoła i byłego klasztoru zakonu kamedułów we wsi Wigry (nad jeziorem o tej samej nazwie), które są najcenniejszymi zabytkami sakralnymi Suwalszczyzny.
Posłuchaj
W 2003 roku Krzysztof Wyrzykowski otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie, w kategorii radiowej. Wyróżniony został jego reportaż, zatytułowany "Siła miłości", o księdzu Marianie Żelazku - misjonarzu, słudze Bożym Kościoła katolickiego, nominowanym w 2002 roku do Pokojowej Nagrody Nobla.
Posłuchaj
Kolejne nagrody dla reportażysty
Krzysztof Wyrzykowski był też laureatem Złotego Mikrofonu w 1993 roku, prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez Polskie Radio, i wielu nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach reportażu radiowego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem "Pro Memoria" - "za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu".
W 2011 roku Centrum Praw Kobiet i Stowarzyszenie "Porozumienie bez barier" przyznało mu wyróżnienie "Białej wstążki" za wkład w przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Rok później (2012) zdobył nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w ogólnopolskim dorocznym konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2017 był jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego "Bałtyk", organizowanego przez Polskie Radio Koszalin.
REKLAMA
Audycje Krzysztofa Wyrzykowskiego reprezentowały Polskie Radio na najważniejszych radiowych festiwalach, takich jak Prix Italia, Premios Ondas czy Prix Futura. W 1997 roku zdobył nagrodę na Festiwalu Sztuki Radiowej Prix Bohemia w Pradze. Jego prace znajdują się także w zbiorach fonicznych New York Public Library.
Czytaj także:
- "Światło nadziei"- reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego
- „Przedostatnie dni generała Nila” - Krzysztof Wyrzykowski
- "Logika życia według Eugeniusza Kwiatkowskiego"
mbl
REKLAMA