"Szanuje różne punkty widzenia". Szef MZ o projekcie dot. uprawnień covidowych dla pracodawców
- Jeżeli ktoś nie chce się szczepić, to nie będzie musiał, bo będzie mógł wykazywać się ujemnym testem, wykonanym za darmo - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-12-16, 10:44
W środę sejmowa komisji zdrowia miała zająć się projektem ustawy, który ma wyposażyć pracodawców w instrument weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników w czasie pandemii. Posiedzenie jednak nie odbyło się, bo przybyły na nie osoby, które nie były zaproszone.
Minister zdrowia był pytany w radiowej Jedynce, czy projekt będzie zakładać obowiązek czy jednak możliwość testowania pracowników na obecność koronawirusa.
- Ta ustawa rzeczywiście daje prawo, a nie obowiązek, pracodawcy weryfikowania zaszczepienia pracownika. To jest prawo, a prawo jest tym, z czego można korzystać, lub nie trzeba. W tym sensie ta ustawa nie ma wpisanych mechanizmów przymusowych. Współpracowaliśmy z posłami, którzy przygotowali ten projekt. Te rozwiązania, które tam są, patrząc na skalę europejską, nie mają takiej skali "dolegliwości", jak dzieje się w Austrii - zaznaczył szef MZ.
"Poszanowanie różnych punktów widzenia"
Niedzielski stwierdził, że projekt ustawy jest przygotowywany "z poszanowaniem różnych punktów widzenia". - Jeżeli mówimy o kimś, kto nie chce się szczepić, to w ramach tej ustawy, nie będzie musiał, bo będzie mógł wykazywać się ujemnym testem, który będzie wykonywał za darmo, bo państwo będzie to finansowało - dodał.
REKLAMA
Szef resortu zdrowia wskazał, że "niezależnie od tego, czy ktoś jest zaszczepiony lub nie, będzie miał prawo do wykonania testu". - Prawo do testu będzie miał każdy, niezależnie od statusu szczepienia. Będzie mógł się tym wynikiem przed pracodawcą wykazać. Pracodawca będzie mógł sobie pozwolić na organizowanie bezpiecznego środowiska pracy - tłumaczył.
Mowa o projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19, który wniosła do Sejmu grupa posłów PiS.
W projekcie, którego pierwsze czytanie zaplanowano na komisji, zapisano m.in. możliwość żądania przez pracodawcę od pracownika lub osoby pozostającej w nim w stosunku cywilnoprawnym okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2, lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.
Zobacz także:
- "Badania trwają i nie są przez nikogo blokowane". Szef MZ odpowiada na pytania ws. amantadyny
- "Apogeum IV fali różni się od poprzednich". Minister zdrowia komentuje spadek zakażeń
Projekt przewiduje także możliwość delegowania pracowników lub osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą do pracy poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy.
W projekcie założono też możliwość nałożenia przez kierownika podmiotu wykonującego działalność leczniczą obowiązku zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na pracowników lub osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym, jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia się w zakresie ich stanu zdrowia.
Posłuchaj
Minister zdrowia Adam Niedzielski o sytuacji epidemicznej (Jedynka/IAR) 0:16
Dodaj do playlisty
REKLAMA