Co z przedłużeniem sankcji wobec Rosji? Znamy decyzję Unii Europejskiej
Unijny przywódcy zgodzili się na przedłużenie do końca lipca sankcji gospodarczych wobec Rosji, nałożonych za agresję na wschodzie Ukrainy w 2014 r. Decyzja była spodziewana - wcześniej zielone światło dali ambasadorowie krajów członkowskich.
2021-12-16, 20:25
Restrykcje, które wygasają za miesiąc, zostały przedłużone o pół roku.
Największe rosyjskie banki i firmy naftowe nadal będą miały ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana jest też sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych, a także sprzętu podwójnego zastosowania, wykorzystywanego do celów cywilnych i wojskowych. Nadal będzie też obowiązywać embargo na dostawy broni.
Procedury mają być sfinalizowane w przyszłym tygodniu.
Nowe zagrożenie przy ukraińskiej granicy
REKLAMA
Wzrost zagrożenia na Wschodzie i sprawa zwiększonej liczebności rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą była jednym z tematów wczorajszego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. W spotkaniu uczestniczyli liderzy unijnych instytucji, przywódcy krajów członkowskich oraz pięciu krajów zza wschodniej granicy - Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii i Azerbejdżanu.
- Zapewniliśmy Ukrainę o naszym wsparciu dla jej suwerenności i integralności terytorialnej. Nikt nie powinien mieć tu wątpliwości. Unia Europejska odpowie w sposób zdecydowany na każdą agresję. Koszty będą ogromne, a konsekwencje poważne - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Dodała, że pakiet sankcji wobec Rosji w reakcji na możliwą agresję jest obecnie przygotowywany. - Choć mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie - dodała.
- Guzy: nowa zimna wojna trwa, wypowiedział ją Putin kilka lat temu, czego Zachód długo nie zauważał
- Sankcje wobec rosyjskiej Grupy Wagnera. Jest decyzja UE
kp
REKLAMA