"Burzył gmach komunizmu w umysłach widzów". Prezydent odznaczył pośmiertnie Sylwestra Chęcińskiego
Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Wielki Odrodzenia Polski Sylwestrowi Chęcińskiemu za wybitne zasługi dla polskiej sztuki filmowej oraz za krzewienie polskości poprzez wybitną twórczość artystyczną. Reżyser filmowy, scenarzysta i twórca komediowy zmarł 8 grudnia we Wrocławiu w wieku 91 lat.
2021-12-18, 14:46
W imieniu prezydenta order przekazał na ręce syna zmarłego, Igora Chęcińskiego, doradca prezydenta Tadeusz Deszkiewicz podczas uroczystości pogrzebowych w Katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.
"Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu pana Sylwestra Chęcińskiego. Żegnamy znakomitego reżysera i prawego człowieka, zarazem wrażliwego twórcę i zaangażowanego obywatela, który za pomocą najsubtelniejszej i najgroźniejszej broni artystów - satyry - burzył symboliczny gmach komunizmu nie tylko w filmowej fikcji, ale przede wszystkim w umysłach i sercach milionów widzów. Za to składam mu dzisiaj po raz ostatni wyrazy najwyższego uznania i wdzięczności" - napisał prezydent w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych Sylwestra Chęcińskiego.
"Jestem przekonany, że mistrzostwo, z jakim łączył w swoich fabułach elementy komediowe ze świadectwem prawdy historycznej, sprawi, iż liczne jego obrazy - na czele z trylogią "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" - mimo upływu czasu zachowają atrakcyjność i będą chętnie oglądane przez kolejne pokolenia, które nie mogą już pamiętać realiów PRL. Nade wszystko zaś pozostanie w naszej pamięci ich wspaniały autor, któremu my, wierni widzowie, zawsze będziemy wdzięczni za wszystkie chwile wzruszeń, radości i zadumy, jakich doświadczyliśmy dzięki jego dziełom" - podkreślił Andrzej Duda.
Początki kariery
REKLAMA
Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku w Suściu na Lubelszczyźnie. Po wojnie trafił do Dzierżoniowa na Dolnym Śląsku. Tutaj w roku 1950 ukończył miejscowe I Liceum Ogólnokształcące. Następnie, po ukończeniu w 1956 roku Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, pracował przez kilka lat jako asystent reżysera i jako II reżyser. Współpracował m.in. z Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem.
Posłuchaj
Jako reżyser debiutował w roku 1961 filmem "Historia żółtej ciżemki." W latach 1976-1980 był zastępcą kierownika artystycznego Zespołu Filmowego "Iluzjon", a w latach 1988-1991 zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego "Kadr".
Laureat wielu nagród
W 1978 roku otrzymał nagrodę czasopisma "Film" za tryptyk filmowy "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć". W 2005 roku otrzymał Nagrodę Honorową - statuetkę "Jańcia Wodnika" na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2005" we Wrześni. W 2007 roku przyznano mu Honorową Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Posłuchaj
W roku 2014 Sylwester Chęciński uhonorowany został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku, na 39. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, za całokształt twórczości odebrał Platynowe Lwy. W roku 2017 Polska Akademia Filmowa przyznała Sylwestrowi Chęcińskiemu "Orła za osiągnięcia życia". W roku 2018 otrzymał przyznany przez premiera "Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości".
REKLAMA
Posłuchaj
11 listopada 2021 roku Sylwester Chęciński odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
ng
REKLAMA