Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Prezydent: wniósł ważny wkład w naszą współczesną niepodległość
Andrzej Duda pożegnał zmarłego wczoraj Andrzeja Rozpłochowskiego, opozycjonistę i działacza "Solidarności". "Dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość" - napisał w mediach społecznościowych prezydent.
2021-12-21, 14:07
"Wczoraj odszedł Andrzej Rozpłochowski - legendarny Człowiek Solidarności, Przewodniczący komitetu strajkowego Huty Katowice w 1980 roku, który podpisał słynne Porozumienie Dąbrowskie (Katowickie). Dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość. Cześć Jego Pamięci!" - napisał Andrzej Duda na Twitterze.
Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że bez Andrzeja Rozpłochowskiego trudno sobie wyobrazić "Solidarność" na Śląsku i "Solidarność" w ogóle. "Dzielny, prawy człowiek, który miał istotny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Spoczywaj w Pokoju" - napisał szef rządu.
Prezes IPN Karol Nawrocki powiedział w TVP Info, że to ogromna strata. Jego życie to "życiorys niezłomnego działacza »Solidarności«, przywiązanego do idei wolności" - mówił. Jak zaznaczył, Andrzej Rozpłochowski był także jednym z sygnatariuszy porozumień sierpniowych, przez co był "Inwigilowany, w końcu wypchnięty z Polski".
Zmarłego pożegnał na Twitterze również szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. "Bardzo smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł śp. Andrzej Rozpłochowski - legenda śląskiej »Solidarności«, Bohater Niezłomny, jeden z tych, którym zawdzięczamy Niepodległą Rzeczpospolitą" - napisał.
REKLAMA
Andrzej Rozpłochowski - działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, zmarł w poniedziałek 20 grudnia, miał 71 lat.
Kim był Andrzej Rozpłochowski?
Andrzej Rozpłochowski ur. 7 września 1950 r. pod koniec l.70 rozpoczął pracę w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej. W 1980 r. uczestniczył tam w strajku, a potem został przewodniczącym komitetu strajkowego. 11 września 1980 r. podpisał w imieniu protestujących ze stroną rządową Porozumienie Katowickie. To właśnie w Dąbrowie Górniczej wynegocjowano postulat, że Porozumienia Gdańskie obowiązują na terenie całego kraju. Porozumienie Katowickie umożliwiło także tworzenie w Polsce niezależnego i scalonego ruchu związkowego.
Po wprowadzeniu stanu wojennego Rozpłochowski był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, następnie w Zabrzu-Zaborzu, Grodkowie i Uhercach. Został oskarżony o "próbę obalenia siłą ustroju PRL", był przetrzymywany bez wyroku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, zwolniony na mocy amnestii w lipcu 1984 r.
REKLAMA
Od 1988 r. przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych, angażował się w działalność organizacji polonijnych. W 2010 r. wrócił do Polski. Angażował się m.in. w upamiętnianie historii "Solidarności".
bf
REKLAMA