"Trendy federalizacyjne nabrały tempa". Grzegorz Górny o polityce unijnej
- Myśmy wstępowali do zupełnie innej UE, niż ta, która się wyłania teraz. Widać, zwłaszcza po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, że tempa nabrały trendy federalizacyjne, za którymi stoi przede wszystkim rząd Niemiec - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, dziennikarz ("Sieci").
2021-12-22, 15:36
Jak wskazał Grzegorz Górny - "w ostatnim czasie uwaga Europejczyków skupiła się na Polsce ze względu na dwa wydarzenia". - Jedna to obrona granic przed presją migracyjną ze strony Białorusi, a druga to obrona prawa krajowego, konstytucji, przed zakusami trybunału unijnego - mówił i dodał, że są to sprawy, które dotyczą całej Unii Europejskiej.
- Politycy z wielu stolic zdają sobie z tego sprawę, że obrona granic Polski jest obroną Europy i obrona polskiej konstytucji jest obroną różnych konstytucji narodowych poszczególnych państw. Jeżeli w sprawie konstytucji uda się przełamać opór Polski to znaczy, że uda się przełamać opór każdego innego kraju w Europie - tłumaczył gość PR24.
Rozmówca podkreślił, że politycy wiedzą o tym, iż stawka jest wysoka, tzn. że "chodzi o przyszły kształt UE". - O to, czy decydować o sobie będą poszczególne narody, czy centrala w Brukseli bądź najsilniejsi w Berlinie - zaznaczył.
Zdaniem dziennikarza "gdyby doszło do sporu w całej Unii, Polska może liczyć na poparcie ze znacznie większej liczby krajów". - Tym bardziej, że są wyroki trybunałów konstytucyjnych, chociażby w Czechach, Hiszpanii, na Litwie czy nawet w Niemczech. One wyraźnie mówią o wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym - stwierdził.
REKLAMA
Federalizacja UE
Według redaktora "UE uzurpuje sobie prawo do wtrącania się w sprawy, które leżą w wyłącznej kompetencji państw członkowskich". Za przykład takich kwestii podał politykę rodzinną. - Myśmy wstępowali do zupełnie innej UE, niż ta, która się wyłania teraz. Widać, zwłaszcza po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, że tempa nabrały trendy federalizacyjne, za którymi stoi przede wszystkim rząd Niemiec - zauważył.
- W związku z tym powstaje podstawowe pytanie o granicę podmiotowości, suwerenności małych lub średnich państw w UE - czy one de facto mogą same o sobie decydować, czy też zdane są na decyzje płynące z Brukseli. Uderzenie w państwa narodowe jest uderzeniem w demokrację. Za postulatem odebrania kompetencji państwom narodowym kryje się postulat oligarchizacji - ocenił gość Polskiego Radia.
Posłuchaj
- Premier w PE: jeżeli chcecie z Europy tworzyć beznarodowościowe superpaństwo, najpierw uzyskajcie zgodę wszystkich
- Debata w PE. Premier przedstawił propozycję stworzenia Izby Trybunału Sprawiedliwości UE
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Powiązany Artykuł
"Pokazał, że Unia łamie traktaty i ogranicza naszą suwerenność". Potocki o wystąpieniu premiera w PE
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Grzegorz Górny ("Sieci")
REKLAMA
Data emisji: 22.12.2021
Godz. emisji: 14.33
jbt
REKLAMA